Partnerzy portalu

Szczepionki za kasę samorządów? To kilka milionów zł rocznie

Partia Razem chce, by samorządy województw dofinansowały w regionach programy szczepień profilaktycznych, np. w Podlaskiem by były to szczepionki przeciwko wirusowi HPV dla młodych dziewcząt, czy przeciwko grypie dla pracowników służby zdrowia.

• Partia Razem chce, by samorząd włączył się w finansowanie szczepień ochronny. 

• Przedstawiciele partii wyliczają, że chodzi o wsparcie w wysokości kilku milionów złotych rocznie.

• Podlaski marszałek odpowiada, że ze skromnego budżetu nie da zapewnić wszystkich badań wszystkim potrzebującym, wszystkich szczepień wszystkim potrzebującym.

 

To szczepionki zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

W piątek działacze tej partii w Białymstoku poinformowali na konferencji prasowej, że jeszcze w piątek do marszałka województwa trafi stosowny wniosek w tej sprawie, a podobne pisma - dostosowane do programów profilaktycznych innych regionów będą także składać działacze ugrupowania w innych województwach - poinformowała Justyna Rembiszewska z podlaskiego okręgu Partii Razem.

Partia pisze do marszałka, że szczepienia ochronne to "jedna z najlepszych inwestycji w zdrowie mieszkanek i mieszkańców" regionu, bo choroby zakaźne są poważnym zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Kosztowne jest też leczenie samych chorób jak i powikłań.

Działacze Partii Razem wskazują, że wielu osób nie stać, by samodzielnie sfinansować szczepienia. "Mamy jednocześnie świadomość, że przy większej skali zakupów jaką gwarantowałby regionalny program refundacji szczepień, można umożliwić zakup szczepionek dla dużo szerszej grupy mieszkanek i mieszkańców, iż jest to możliwe przy samodzielnym zakupie w aptekach po cenie rynkowej" - napisali do podlaskiego marszałka Jerzego Leszczyńskiego.

Rembiszewska powiedziała, że chodziłoby o wsparcie w wysokości kilku milionów złotych rocznie. Dodała, że to "na pewno taniej, niż leczenie i rehabilitacja powikłań w momencie, kiedy dojdzie już do zakażenia konkretną chorobą". Podkreśliła, że w ramach programu szczepionki mogą być nawet o dwie trzecie tańsze niż nabywane indywidualnie.

Pisma od Partii Razem nie widział jeszcze odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, więc trudno mu się do niego odnieść.

Jak powiedział, obecnie województwo realizuje pięć programów profilaktyki zdrowia.

- I na nie kierujemy środki. Nie da się ze skromnego budżetu zapewnić wszystkich badań wszystkim potrzebującym, wszystkich szczepień wszystkim potrzebującym - dodał Dyjuk.

Jak zaznaczył z tych powodów, dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z pismem ws. szczepionek, zarząd województwa do niego się odniesie, chociażby w kwestii czy propozycja w ogóle mieści się w regionalnych programach profilaktyki zdrowotnej.

Rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Urszula Arter powiedziała, że władze regionu przymierzają się do przeprowadzenia - dzięki środkom z UE - szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Ma z nich skorzystać ok. 12 tys. mieszkańców trzech podlaskich powiatów, gdzie notuje się najwięcej chorób powodowanych przez kleszcze: sejneńskiego, sokólskiego hajnowskiego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!