Partnerzy portalu

Tężnia solankowa powstanie w Gliwicach. Miasto szuka wykonawcy

Zakończono już prace projektowe związane z planowaną budową tężni solankowej. Niedawno MZUK ogłosił przetarg, który być może doprowadzi do wyłonienia wykonawcy robót budowlanych. Tężnia solankowa w parku komunalnym przy ulicy Chorzowskiej ma być gotowa do końca maja 2020 roku.

Dokumentację projektową nakładem ponad 110 tys. złotych opracowała katowicka firma Modulor.

O powstaniu tężni solankowej w Gliwicach mówi się od dłuższego czasu. Mieszkańcy proponowali budowę mniejszych obiektów w różnych częściach miasta, składali o to wnioski do budżetu obywatelskiego, były one jednak odrzucane. Urzędnicy tłumaczyli, że najlepszym wyjściem będzie postawienie jednej dużej tężni. Jako jej lokalizację wybrano park Kultury i Wypoczynku przy ulicy Chorzowskiej.

Pierwotnie obiekt miał postać w systemie “zaprojektuj i wybuduj”, jednak ogłoszone zamówienia publiczne w tym zakresie nie doprowadziły do wyłonienia wykonawcy. Postanowiono więc o rozdzieleniu kwestii projektowych od samej realizacji.

W kolejnym przetargu udało się wybrać projektanta – wspomnianą firmę Modulor. Miała ona czas na wykonanie dokumentacji do 20 września.

Po jej opracowaniu przyszedł czas na wyłonienie podmiotu, który zgodnie z założeniami tężnię wybuduje. Wśród przewidzianych prac, oprócz samego wykonania konstrukcji obiektu, zaplanowano także wykonanie ciągów pieszych, montaż elementów małej architektury, ogrodzenie terenu, a także nasadzenia krzewów, bylin i traw ozdobnych.

Obiekt ma działać jak wielki inhalator – pod wpływem słońca i wiatru rozpylona zostanie w formie mgły solanka “o szczególnych walorach zdrowotnych, bogata w: jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo”. Mikroklimat wytworzony przez tężnię ma pomóc w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacniać system odpornościowy.

W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina, stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni, oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy, zainstalowany w komorze technicznej tężni.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!