Tężnia solankowa powstanie w Gliwicach. Miasto szuka wykonawcy

Dokumentację projektową nakładem ponad 110 tys. złotych opracowała katowicka firma Modulor.
O powstaniu tężni solankowej w Gliwicach mówi się od dłuższego czasu. Mieszkańcy proponowali budowę mniejszych obiektów w różnych częściach miasta, składali o to wnioski do budżetu obywatelskiego, były one jednak odrzucane. Urzędnicy tłumaczyli, że najlepszym wyjściem będzie postawienie jednej dużej tężni. Jako jej lokalizację wybrano park Kultury i Wypoczynku przy ulicy Chorzowskiej.
Pierwotnie obiekt miał postać w systemie “zaprojektuj i wybuduj”, jednak ogłoszone zamówienia publiczne w tym zakresie nie doprowadziły do wyłonienia wykonawcy. Postanowiono więc o rozdzieleniu kwestii projektowych od samej realizacji.
W kolejnym przetargu udało się wybrać projektanta – wspomnianą firmę Modulor. Miała ona czas na wykonanie dokumentacji do 20 września.
Po jej opracowaniu przyszedł czas na wyłonienie podmiotu, który zgodnie z założeniami tężnię wybuduje. Wśród przewidzianych prac, oprócz samego wykonania konstrukcji obiektu, zaplanowano także wykonanie ciągów pieszych, montaż elementów małej architektury, ogrodzenie terenu, a także nasadzenia krzewów, bylin i traw ozdobnych.
Obiekt ma działać jak wielki inhalator – pod wpływem słońca i wiatru rozpylona zostanie w formie mgły solanka “o szczególnych walorach zdrowotnych, bogata w: jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo”. Mikroklimat wytworzony przez tężnię ma pomóc w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacniać system odpornościowy.
W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina, stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni, oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy, zainstalowany w komorze technicznej tężni.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.