Partnerzy portalu

Tyle kosztują świadczenia medyczne dla uchodźców z Ukrainy

Blisko 2,5 tys. dzieci ukraińskich uchodźców urodziło się w ubiegłym roku w Polsce, a łączny koszt świadczeń medycznych dla ukraińskich uchodźców wyniósł 514 602 174,62 zł – NFZ ujawnił dane dotyczące opieki medycznej dla Ukraińców.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wśród blisko 752 tys. wykonanych w ciągu pół roku świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z Ukrainy na pierwszym miejscu pod względem kosztów leczenia, w tym refundacji leków jest inna opieka medyczna - w tym pojęciu mieści się m.in. radioterapia, chemioterapia, przetaczanie krwi.
  • Na drugim miejscu są wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe. W Polsce leczono także ponad 7,3 tys. przypadków nowotworów złośliwych sutka, 837 białaczek limfatycznych i 14,3 tys. przewlekłych niewydolności nerek.
  • Największa liczba świadczeń wśród wszystkich wymienionych chorób i porad - 63 811 - dotyczy leczenia próchnicy zębów. Na drugim miejscu - 35 078 wykonanych świadczeń - dotyczy przeziębienia i trzecim - nadciśnienia. Niewiele jest świadczeń związanych z COVID-19.

Obywatele Ukrainy mogą korzystać z opieki medycznej na równi z ubezpieczonymi polskimi obywatelami

"Rzeczpospolitej" przedstawiła dane NFZ na temat świadczeń opieki zdrowotnej dla ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce w okresie od marca do września ubiegłego roku. Jak przypomina "Rz", dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, jaka obowiązuje od marca ubiegłego roku, ukraińscy obywatele, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą korzystać z opieki medycznej w naszym kraju na równi z ubezpieczonymi polskimi obywatelami. Na ich leczenie Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymuje bowiem specjalną dotację celową z budżetu państwa z tzw. Funduszu Pomocy.

"Wśród blisko 752 tys. wykonanych w ciągu pół roku świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z Ukrainy na pierwszym miejscu pod względem kosztów leczenia, w tym refundacji leków (23,4 mln zł, liczba świadczeń - 7481) jest inna opieka medyczna - w tym pojęciu mieści się m.in. radioterapia, chemioterapia, przetaczanie krwi. Na drugim miejscu (3683 świadczenia za ponad 9,7 mln zł) są wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe" - czytamy.

Jak wskazano, w Polsce leczono także ponad 7,3 tys. przypadków nowotworów złośliwych sutka (koszt: 9,5 mln zł), 837 białaczek limfatycznych (9,2 mln zł) i 14,3 tys. przewlekłych niewydolności nerek (8,8 mln zł). Największa liczba świadczeń wśród wszystkich wymienionych chorób i porad - 63 811 - dotyczy leczenia próchnicy zębów (koszt 8,7 mln zł). Na drugim miejscu - 35 078 wykonanych świadczeń - dotyczy przeziębienia (koszt 2,8 mln zł) i trzecim - nadciśnienia (24 tys. świadczeń za 2,3 mln zł).

"Z danych NFZ wynika, że leczyliśmy u obywateli Ukrainy m.in. ponad 3 tys. padaczek, blisko tysiąc przypadków stwardnienia rozsianego, prawie 1,8 tys. przypadków HIV i kolejne blisko 600 przypadków bezobjawowego stanu zakażenia HIV. W Polsce urodziło się 1635 dzieci obywateli Ukrainy (koszt 4,3 mln zł) i 930 poprzez cesarskie cięcie (koszt 3,3 mln zł)" - czytamy. "Rz" zauważa, że niewiele jest świadczeń związanych z COVID-19. Podkreślono również, że w Polsce leczeni są także ranni ukraińscy żołnierze.

Leczymy ponad 100 ukraińskich żołnierzy i ok. 2-3 tys. ukraińskich cywilów

"W grudniu ubiegłego roku resort zdrowia podawał, że leczymy ponad 100 ukraińskich żołnierzy i ok. 2-3 tys. ukraińskich cywilów" - wskazano. Powołując się na dane Ministerstwa Zdrowia "Rzeczpospolita" podaje, że łączne koszty tych świadczeń za okres marzec-grudzień 2022 r. wyniosły 514 602 174,62 zł. Środki na ten rok zostały zaplanowane w wysokości 827 892 000 zł.

Gazeta zauważa, że z ukraińskimi pacjentami jest "dużo problemów". "Brakuje kompleksowych, systemowych rozwiązań, np. dotyczących tłumaczeń dokumentów medycznych pacjentów z Ukrainy. Resort nawet nie określił, w jakim języku miałaby być skonstruowana zgoda na leczenie, którą pacjent podpisuje - mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, specjalista położnictwa i ginekologii" - czytamy.

KOMENTARZE2

  • Klemens 2023-02-23 16:47:11
    Podajcie ile Ukraińcy wpłacili na składkę zdrowotną i porównajcie z wydatkami. Składka zdrowotna ma tendencję wzrostową i to mocną.
  • Emeryt 2023-02-23 16:11:16
    Może najwyższy czas , ąby polski rząd zajął się wpierw leczeniem polskich emerytów i osób niepełnosprawnych . Dla was jak widać ważniejsi są ukraińcy jak obywatele tego kraju.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!