Partnerzy portalu

Tylko 30 proc. kobiet w Polsce wykonuje mammografię

Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi. Niestety, tylko 30 proc. kobiet wykonuje mammografię, a 20 proc. cytologię. Są powiaty, gdzie te statystyki są jeszcze gorsze – zwraca uwagę Joanna Zabielska-Cieciuch z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.
  • - Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi, mężczyźni - na raka prostaty.
  • Drugim najczęstszym nowotworem jest rak płuc. Na trzecim miejscu - rak jelita grubego" - wskazała Federacja Porozumienie Zielonogórskie.

Na całym świecie zachorowalność na nowotwory zwiększa się, ale to w Polsce umiera najwięcej osób. Po chorobach układu krążenia nowotwory są drugą przyczyną zgonów.

Na 40-50 proc. wszystkich nowotworów mamy wpływ

- Zdaniem ekspertów na 40-50 proc. wszystkich nowotworów mamy wpływ. Wprowadzając zmiany do swojego życia, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Ale najważniejsza jest wiedza, rzetelna edukacja, świadomość i profilaktyka - wskazało w komunikacie Porozumienie Zielonogórskie.

 

Zwróciło uwagę, że do lekarzy rodzinnych trafiają pacjenci z różnymi objawami chorobowymi, w związku z tym "specjaliści medycyny rodzinnej od lat realizują różne ogólnopolskie programy wczesnego wykrywania nowotworów".

Poinformowano, że "na Mazowszu kilkadziesiąt placówek POZ wspólnie z Radomskim Centrum Onkologii i Szpitalem Bródnowskim w Warszawie realizowało ogólnopolski program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi "Razem pokonamy raka". - Przebadali 10 tys. pacjentów w wieku 40-65 lat - czytamy w komunikacie.

Lekarze rodzinni otrzymali specjalną ankietę, którą wypełniali razem z pacjentami. Na podstawie odpowiedzi lekarz podejmował decyzję o skierowania na dalsze badania m.in. do laryngologa czy na USG.

- Dzięki temu mogliśmy bez kolejki skierować pacjenta na specjalistyczne badania, aby zweryfikować podejrzenie nowotworu głowy czy szyi - powiedział Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Pogłębiona diagnostyka była realizowana w Radomskim Centrum Onkologii i Szpitalu Bródnowskim. 

60 proc. nowotworów wykrywa się w zaawansowanych stadiach

Eksperci alarmują, że 60 proc. nowotworów głowy i szyi, czyli raka jamy ustnej, języka, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego, skóry okolic głowy i szyi, wykrywa się w zaawansowanych stadiach, a prawie połowa pacjentów umiera 3 lata od postawienia diagnozy".

Na Podlasiu, dzięki współpracy lekarzy rodzinnych Federacji Porozumienie Zielonogórskie z Białostockim Centrum Onkologii, uruchomiono pierwszą w Polsce unikatową platformę, dzięki której lekarze POZ mogą zgłaszać pacjentki na mammograficzne badania profilaktyczne.

Ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, lekarz rodzinna, prowadząca poradnię POZ w Białymstoku Joanna Zabielska-Cieciuch zwraca uwagę, że "tylko 30 proc. kobiet w Polsce wykonuje mammografię, a 20 proc. cytologię".

Program, w którym bierze udział ponad 40 poradni POZ z województwa podlaskiego, zakłada, że to właśnie te placówki zgłaszają pacjentki na mammografię.

Platforma daje lekarzom możliwość przekierowania pacjentki do Białostockiego Centrum Onkologii, gdzie jak najszybciej odbędzie się badanie mammograficzne.

Centrum Chorób Piersi w BCO jest jedynym miejscem w pn.-wsch. Polsce zapewniającym kompleksową opiekę pacjentkom z nowotworem piersi. W 2021 r. rozpoznano tu 390 przypadków raka piersi.

W programie "Profilaktyka po lubelsku" wzięło udział 190 przychodni POZ - zwróciła uwagę Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!