Partnerzy portalu

Unijne rekomendacje dla e-papierosów. Jest nowa strategia

  • NR
  • 6 maja 2022 - 10:00
Korzystanie z e-papierosów może pomóc palaczom w porzuceniu nałogu - to tylko początek długiej listy wniosków przyjętych przez Parlament Europejski w raporcie Komisji Specjalnej ds. Zwalczania Raka (BECA). - To bardzo ważne stwierdzenie, rosnąca dezaprobata dla tych wyrobów bierze się stąd, że ludzie czerpią wiadomości z jednej tylko i wyłącznie strony - twierdzi Andrzej Sobczak, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na podstawie opinii krajowych ustawodawców oraz organizacji międzynarodowych i ekspertów w zakresie badań nad nowotworami BECA wyznaczyła główne cele europejskiej walki z rakiem. Obejmują one 4 główne obszary: profilaktykę, badania przesiewowe, równy dostęp do opieki i wsparcie dla pacjentów.

- Zdrowe społeczeństwo to dobrze poinformowane społeczeństwo - mówi Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Raport został przyjęty przez Parlament Europejski 16 lutego 2022 roku i zawiera szereg zaleceń mających na celu wzmocnienie europejskiej walki z rakiem. Jak oceniają specjaliści, nowotwór stanowi ponad jedną czwartą wszystkich zgonów w UE.

Dużą uwagę w raporcie poświęcono e-papierosom. Znalazła się tam między innymi rekomendacja, dotycząca tego, że e-papierosy – jak i inne innowacyjne wyroby tytoniowe – powinny być oceniane w porównaniu z papierosami i traktowane wyłącznie jako wyroby skierowane do palaczy. 

– Dla każdej substancji, jaką będziemy spożywać, możemy wskazać jakieś źródła zagrożenia. Aerozol zawarty w e-papierosach zawiera środki szkodliwe i to nie ulega wątpliwości, ale tych związków jest zdecydowanie mniej niż w papierosach i dopiero ta pełna informacja może nas przekonać do porównania, co jest dla nas bardziej korzystne – najnowsze dane Brytyjskiej Instytucji Zdrowia (PHE) pokazują, że e-papierosy są o 95 proc. mniej szkodliwe niż tradycyjne – mówi prof. Andrzej Sobczak.

Zdaniem Komisji należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby e-papierosy nie trafiały w ręce nieletnich i w związku z tym zastrzega sobie ona prawo do ograniczenia sprzedaży smakowych liquidów, które mogą przyciągać większą uwagę dzieci i młodzieży.

– To jest bardzo delikatna sprawa, bo obawiam się, że powstanie czarny rynek, no i pomyślmy o tej drugiej grupie – o dzisiejszych palaczach, którzy również przerzucają się na elektroniczne papierosy, a pewną motywację odgrywa również to, że mogą wybrać smak czekoladowy, owocowy itd. Nie zapominajmy, że jest to grupa, która jeśli całkowicie przejdzie na papierosy elektroniczne, to zdecydowanie zyska – zaznacza prof. Andrzej Sobczak.

 

 

Śmiertelność wśród chorych na nowotwory w poszczególnych państwach UE wynosi od 172 do 336 osób na 100 tys. mieszkańców. W Polsce kształtuje się na poziomie 291.

KOMENTARZE2

  • nwm 2022-08-30 19:31:50
    Do inna ciekawa alternatywa: (wiem wiem, złota łopata) Alternatywa może i ciekawa, ale bez szans na wyeliminowanie innych - problemem palaczy nie jest dostarczanie nikotyny, tylko ciamkanie dymka - stąd tak żenująco niska skuteczność plastrów czy tabletek...
  • inna ciekawa alternatywa 2022-05-06 17:23:32
    Przyszłością są woreczki nikotynowe(dostępne w różnych smakach od mentolowych i imitujących tytoń po owocowe i o różnych mocach od bardzo słabych po ekstremalnie mocne), które powinny być dostępne w zwykłych kioskach a nie są nie wiedzieć czemu( może chodzi o to, żeby dzieci młodzież nie sięgała p...o to, nie wiem) - chodzi o tzw. snus bez tytoniu - to jest produkt, w którego jeśli dobrze się zainwestuje i będzie się mieć na niego pomysł to zdetronizuje on nie tylko papierosy ale i e-papierosy, jestem tego na 90% pewien. Nie trzeba bowiem tutaj zapalniczki( papierosy), nie trzeba olejków kupować, grzałek wymieniać, ładować sprzętu i tak dalej(e-papierosy). Niezwykła siła prostoty polega tutaj na tym, że wyjmuje się woreczek z opakowania(zawiera 20 sztuk woreczków zazwyczaj, czyli tyle co paczka fajek) i umieszcza pod górną wargą i trzyma go przez 15 do 30 minut, wówczas pod wpływem wilgoci śliny uwalania się smak i nikotyna( w bardzo mocnych woreczkach nie zalecane jest połykanie śliny, gdyż może to spowodować mdłości a nawet doprowadzić do wymiotów). Opakowanie kosztuje mniej więcej tyle co papierosy - kilkanaście złoty( w przeliczeniu na naszą walutę). Zaleta tego produktu jest taka, że jest to produkt bezdymny - czyli oszczędza się płuca, jednakże nie do końca wiadomo jaki wpływ te woreczki mogą mieć na jamę ustną - jakie mogą być dolegliwości(np. nadżerki, czy pleśniawki) czy choroby(nowotworowe) jeśli "spożywa się" go często/dużo.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!