Unijne rekomendacje dla e-papierosów. Jest nowa strategia

Na podstawie opinii krajowych ustawodawców oraz organizacji międzynarodowych i ekspertów w zakresie badań nad nowotworami BECA wyznaczyła główne cele europejskiej walki z rakiem. Obejmują one 4 główne obszary: profilaktykę, badania przesiewowe, równy dostęp do opieki i wsparcie dla pacjentów.
- Zdrowe społeczeństwo to dobrze poinformowane społeczeństwo - mówi Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Raport został przyjęty przez Parlament Europejski 16 lutego 2022 roku i zawiera szereg zaleceń mających na celu wzmocnienie europejskiej walki z rakiem. Jak oceniają specjaliści, nowotwór stanowi ponad jedną czwartą wszystkich zgonów w UE.
Dużą uwagę w raporcie poświęcono e-papierosom. Znalazła się tam między innymi rekomendacja, dotycząca tego, że e-papierosy – jak i inne innowacyjne wyroby tytoniowe – powinny być oceniane w porównaniu z papierosami i traktowane wyłącznie jako wyroby skierowane do palaczy.
– Dla każdej substancji, jaką będziemy spożywać, możemy wskazać jakieś źródła zagrożenia. Aerozol zawarty w e-papierosach zawiera środki szkodliwe i to nie ulega wątpliwości, ale tych związków jest zdecydowanie mniej niż w papierosach i dopiero ta pełna informacja może nas przekonać do porównania, co jest dla nas bardziej korzystne – najnowsze dane Brytyjskiej Instytucji Zdrowia (PHE) pokazują, że e-papierosy są o 95 proc. mniej szkodliwe niż tradycyjne – mówi prof. Andrzej Sobczak.
Zdaniem Komisji należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby e-papierosy nie trafiały w ręce nieletnich i w związku z tym zastrzega sobie ona prawo do ograniczenia sprzedaży smakowych liquidów, które mogą przyciągać większą uwagę dzieci i młodzieży.
– To jest bardzo delikatna sprawa, bo obawiam się, że powstanie czarny rynek, no i pomyślmy o tej drugiej grupie – o dzisiejszych palaczach, którzy również przerzucają się na elektroniczne papierosy, a pewną motywację odgrywa również to, że mogą wybrać smak czekoladowy, owocowy itd. Nie zapominajmy, że jest to grupa, która jeśli całkowicie przejdzie na papierosy elektroniczne, to zdecydowanie zyska – zaznacza prof. Andrzej Sobczak.
Śmiertelność wśród chorych na nowotwory w poszczególnych państwach UE wynosi od 172 do 336 osób na 100 tys. mieszkańców. W Polsce kształtuje się na poziomie 291.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
nwm
2022-08-30 19:31:50
Do inna ciekawa alternatywa: (wiem wiem, złota łopata) Alternatywa może i ciekawa, ale bez szans na wyeliminowanie innych - problemem palaczy nie jest dostarczanie nikotyny, tylko ciamkanie dymka - stąd tak żenująco niska skuteczność plastrów czy tabletek...
-
inna ciekawa alternatywa
2022-05-06 17:23:32
Przyszłością są woreczki nikotynowe(dostępne w różnych smakach od mentolowych i imitujących tytoń po owocowe i o różnych mocach od bardzo słabych po ekstremalnie mocne), które powinny być dostępne w zwykłych kioskach a nie są nie wiedzieć czemu( może chodzi o to, żeby dzieci młodzież nie sięgała p... rozwiń