Partnerzy portalu

W Łódzkiem odbyły się pierwsze szczepienia przeciw HPV

W Łódzkiem odbyły się pierwsze szczepienia przeciw wirusowi HPV. Oferuje je 218 poradni POZ w regionie. Bezpłatne szczepionki dostępne są dla 12 i 13-letnich dzieci, a zapisy przyjmowane są przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta.
  • W regionie łódzkim odbyły się pierwsze szczepienia przeciw wirusowi HPV, dostępne w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego.
  • Bezpłatnie można zaszczepić 12 i 13-letnie dziewczynki i chłopców, czyli dzieci urodzone po 1 stycznia 2010 r. Nie trzeba skierowania ani recepty.
  • Zaszczepić dzieci przeciw HPV można w 218 poradniach. Już pierwszego dnia umówiono na nie 30 dzieci.

W Łódzkiem można zaszczepić dzieci przeciw HPV w 218 poradniach

"W czwartek (1 czerwca) w regionie łódzkim odbyły się pierwsze szczepienia przeciw wirusowi HPV, dostępne w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego. Bezpłatnie można zaszczepić 12 i 13-letnie dziewczynki i chłopców, czyli dzieci urodzone po 1 stycznia 2010 r. Nie trzeba skierowania ani recepty" - poinformował łódzki NFZ.

W Łódzkiem można zaszczepić dzieci przeciw HPV w 218 poradniach. Lekarz z jednej z placówek w Łodzi Piotr Rościszewski podkreśla, że zainteresowanie szczepieniem przerosło jego oczekiwania - już pierwszego dnia umówiono na nie 30 dzieci.

"Choroby powodowane przez infekcje HPV, takie jak rak szyjki macicy, są w Polsce dalej powszechne i często zbyt późno rozpoznawane. W takiej sytuacji rokowanie jest niestety bardzo niepomyślne i prowadzić może do konieczności inwazyjnego, obciążającego i nie zawsze skutecznego leczenia. Niezmiernie istotne jest, aby zabezpieczyć się przed infekcją HPV zawczasu. Szczepienia to najlepsza ochrona, a dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i NFZ wreszcie znika bariera finansowa, która powstrzymywała wiele osób przed skorzystaniem z tej formy profilaktyki" - zaznaczył dr Rościszewski.

Szczepienie o 90 proc. zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV

Szczepienie o 90 proc. zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV. Udowodniono, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyi - w tym rakiem krtani - u osób obojga płci. Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płciowe. Badania dowodzą skuteczności szczepień w profilaktyce tych chorób.

Z badań wynika, że w ciągu swojego życia 70-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowa zakażonych wirusem to osoby w wieku 15-25 lat. Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV, dlatego najlepiej ją podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. Zaszczepiony w dzieciństwie dorosły nie zakazi innej osoby.

Rodzice mogą zapisać dziecko na szczepienie w dowolnie wybranej placówce POZ

Wątpliwości na temat bezpieczeństwa szczepienia przeciw HPV rozwiewa dr. hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, która przypomina, że powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są obecnie w ponad 120 krajach; do tej pory podano ponad 500 mln dawek szczepionki.

Rodzice mogą zapisać dziecko na szczepienie w dowolnie wybranej placówce POZ. Można to zrobić przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki profilaktyka.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!