Partnerzy portalu

W województwie lubelskim w 14 szpitalach trwa budowa instalacji tlenowych

  • PAP/RAF
  • 7 listopada 2020 - 18:39 | Aktualizacja: 8 listopada 2020 - 19:43
W 14 szpitalach w woj. lubelskim trwa budowa lub rozbudowa systemu instalacji tlenowych – poinformował w sobotę (7 listopada) wojewoda lubelski Lech Sprawka. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo zaopatrzenia szpitali w tlen wobec zwiększonego zapotrzebowania.

- W tej chwili mamy 14 szpitali, które są w trakcie budowy bądź rozbudowy systemu instalacji tlenowych zabezpieczających tlen w zbiornikach - powiedział Sprawka podczas wideokonferencji.

Dotyczy to m.in. szpitali w Łukowie, Poniatowej, Rykach, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie, Kraśniku, Parczewie - podał wojewoda. W szpitalach MSWiA oraz im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz m.in. w Biłgoraju, Radzyniu Podlaskim, Janowie Lubelskim, Łęcznej istnieje możliwość dostawienia dodatkowych zbiorników na tlen.

- W większości przypadków oczekują one na dostawę zbiorników na tlen. Do końca listopada przynajmniej w części tych 14 szpitali będzie możliwość uruchomienia dodatkowych zbiorników. Będzie to stanowiło zabezpieczenie szczególnie dla łóżek respiratorowych, ale i zakaźnych, na których prowadzona jest tlenoterapia - powiedział Sprawka.

Czytaj też: W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach powstanie 500 łóżek dla chorych na koronawirusa

W szpitalu MSWiA w Lublinie powstają dwa dodatkowe oddziały z łóżkami respiratorowymi. Pierwszy z nich, który będzie liczył 24 do 30 łóżek będzie przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem, a drugi podobny - dla pacjentów wymagających hospitalizowania na łóżku pod respiratorem z powodu innych chorób. Obecnie montowane są tam respiratory, kardiomonitory i inne niezbędne wyposażenie.

- Ta większa liczba łóżek stanowić ma pewne odciążenie całego systemu łóżek respiratorowych, m.in. dla tych szpitali, które bazują na zasilaniu w tlen z butli - powiedział Sprawka.

Zwiększona liczba pacjentów wymagających tlenoterapii i wentylacji mechanicznej powoduje znacznie większe zużycie tlenu i firmy zaopatrujące szpitale mają trudności z pełną realizacją zamówień, szczególnie w przypadku dostaw tlenu butlach. Było to przyczyną kłopotów szpitali w Kraśniku i Bełżycach, niewielką rezerwa tlenu dysponuje też szpital w Janowie Lubelskim - podał wojewoda Sprawka.

Ze szpitala w Kraśniku w czwartek trzeba było przewieźć kilkunastu pacjentów wymagających tlenoterapii do innych szpitali w regionie. Rozpoczęta tam została instalacji cysterny z tlenem, która ma zakończyć się do 16 listopada.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!