Partnerzy portalu

Ważny numer nie tylko dziś

  • PAP
  • 11 lutego 2012 - 14:21
Zbudowany z pomalowanych przez dzieci puzzli aparat telefoniczny o powierzchni 20 metrów kwadratowych i wysokości czterech metrów stanął w sobotę, z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

"Musimy propagować ten jednolity numer ratunkowy 112, wprawdzie funkcjonują także pozostałe numery alarmowe do poszczególnych służb, ale trudno je zapamiętać i często tracimy czas na przypominanie sobie, który przynależy, do której służby. Dzięki 112 możemy zgłosić zdarzenie w jednym miejscu i dlatego musimy powtarzać stale: 112, 112 i 112" - powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Czytaj też: Kolejny sprzęt do obsługi numeru 112  

Na tylnej stronie puzzlowego aparatu zawisły nagrodzone w konkursie wojewody zdjęcia propagujące numer 112. Są tam fotomontaże, zdjęcia małych dzieci przebranych za lekarza, strażaka i policjanta trzymające numer 112 czy zaaranżowane scenki z wypadków i instrukcje, jak należy korzystać ze 112.

Na spotkanie zaproszono dzieci z całego kraju, które dzięki numerowi 112 - uratowały czyjeś życie czy zdrowie. Wśród czwórki zaproszonych był Mateusz z Długołęki koło Krotoszyna, który wezwał pomoc po tym, jak jego babcia zasłabła. Skorzystał z numeru 112, opowiedział, co się stało i jeszcze dodatkowo wyszedł na drogę, aby karetka pogotowia nie błądziła po wsi. "Babcia się zsunęła z tapczanu, wtedy przypomniałem sobie, że uczono nas, gdzie zadzwonić w takiej sytuacji. Zadzwoniłem i wszystko skończyło się dobrze" - powiedział PAP Mateusz.

Równolegle z budowaniem telefonu dzieci rozwiązywały gigantycznych rozmiarów krzyżówkę, mogły obserwować pokazy ratownictwa medycznego. Na zakończenie imprezy teatr Gargulec zaprezentował młodej widowni spektakl "Wybierz numer 112".

9 lutego uruchomiono w Poznaniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje nr 112 na terenie miasta i powiatu poznańskiego.

"Dotychczas dzwoniąc pod 112, telefon odbierał najczęściej dyżurny strażak i on przekazywał rozmowy na zasadzie przełączenia do odpowiednich służb. Teraz przeszkolony operator może równocześnie powiadomić wszystkie służby poprzez równoległe rozmowy i to on decyduje, jakie służby muszą być skierowane do danego wypadku czy innego zdarzenia" - powiedział rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

W Poznaniu i okolicy liczba zgłoszeń na numer 112 wynosi od 1000 do 1500 dziennie. 20 proc. z nich wymaga reakcji odpowiednich służb, pozostałe to alarmy fałszywe.

Czytaj też: Numery alarmowe przestaną być anonimowe

Parlament Europejski i Rada Europy podpisały wspólną deklarację ustanawiając datę 11 lutego Europejskim Dniem Numeru 112. Co roku w całej Unii Europejskiej odbywają się imprezy promujące jednolity numer alarmowy. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wskazało Poznań na miejsce organizacji tych wydarzeń.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!