Partnerzy portalu

Wojewoda mazowiecki: planujemy powiększenie bazy łóżkowej o prawie 1300 łóżek

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 19:32
W najbliższych dniach, do połowy listopada br., planowane jest powiększenie bazy łóżkowej na II poziomie zabezpieczenia o ponad 970 łóżek i ponad 300 łóżek w szpitalach tymczasowych - przekazał zespół prasowy wojewody mazowieckiego.
  • Jak napisano, "w związku ze wzrostem zakażeń wojewoda mazowiecki podejmuje systematyczne działania, w celu poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19".
  • Podano, że na wniosek zastępcy prezydenta Warszawy Renaty Kaznowskiej, minister zdrowia polecił szpitalowi praskiemu od 2 listopada br. zorganizowanie łóżek dla pacjentów z Covid-19.
  • Zgodnie z harmonogramem ma zapewnić do 15 listopada br. 271 miejsc dla pacjentów covidowych.

- Ponadto w najbliższych dniach, do połowy listopada br. planowane jest powiększenie bazy łóżkowej na II poziomie zabezpieczenia o ponad 970 łóżek i ponad 300 łóżek w szpitalach tymczasowych - napisano w komunikacie dodając, że jednocześnie wojewoda przypomina o szczepieniach przeciw Covid-19, jedynej formie wyjścia z pandemii.

Obecnie przygotowanych jest 1 646 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 163 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 1 237 łóżek, w tym 127 miejsc respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest 512 miejsc, z czego zajętych jest 437 (stan na 3 listopada br.).

5 szpitali tymczasowych

W tej chwili na podstawie decyzji wojewody na Mazowszu działa 5 szpitali tymczasowych. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 383 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 3 listopada br.), w tym 76 miejsc respiratorowych.

W Warszawie: szpital tymczasowy w obiekcie szpitala południowego - obecnie przygotowanych ma 110 łóżek, w tym 34 respiratorowe, szpital modułowy WIM - obecnie przygotowanych ma 48 łóżek, w tym 12 respiratorowych, w najbliższych dniach planowane jest również uruchomienie szpitala tymczasowego na Okęciu.

W Radomiu: szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 80 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. W najbliższych dniach, placówka zgodnie z decyzją powinna zapewnić pełną gotowość 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach: szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.

W Ostrołęce: szpital tymczasowy - od 27 października br. 46 łóżek dla pacjentów z Covid-19, aż do zapewnienia 192 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych.

Nowe łóżka i nowe szpitale

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, w najbliższych dniach baza łóżkowa powiększona zostanie o ponad 970 łóżek m.in. w: Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie - od 5 listopada br. placówka ma zapewnić 19 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżka respiratorowe, Nowodworskim Centrum Medycznym w Nowym Dworze Mazowieckim - do 7 listopada 2021 r. placówka ma zapewnić 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Następnie od 8 listopada 2021 r. placówka ma zapewnić 68 łóżek dla pacjentów, w tym 9 łóżek respiratorowych.

Ponadto wojewoda mazowiecki zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem m.in. w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim - o 30 łóżek, w tym 3 miejsca respiratorowe oraz 3 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem SARS-CoV-2 (zgodnie z pismem przesłanym przez placówkę do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie).

W ostatnich dniach, baza łóżkowa została powiększona również m.in.: w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu, w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łosicach, w Szpitalu grochowskim.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Nie można odmówić przyjęcia pacjenta

Jak zaznaczono w komunikacie, zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia.

- Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki - napisano.

W komunikacie zaznaczono też, że podczas rozmów przedstawicieli wydział zdrowia MUW z zastępcą prezydenta Warszawy Renatą Kaznowską oraz członkiem zarządu Spółki Solec Arturem Krawczykiem, potwierdzono gotowość systematycznego uruchomienia kolejnych modułów dla pacjentów. Ma to uchronić pozostałe warszawskie szpitale przed nałożeniem na nie decyzji zapewniającej obowiązek przygotowania łóżek na potrzeby pacjentów z Covid-19.

- Mam nadzieję, że wszystkie deklaracje złożone przez przedstawicieli Miasta Stołecznego zostaną zrealizowane, oczekuję sprawnego udostępniania łóżek dla pacjentów z Covid-19 zgodnie z wydanym poleceniem. Sprawne udostępnienie łóżek w szpitalu tymczasowym w Warszawie jest kluczowe, w zakresie zapewnienia ciągłości świadczeń medycznych dla mieszkańców Warszawy i okolic - podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

KOMENTARZE1

  • Grajcarek 2021-11-04 12:05:31
    Raddziwilowie zawsze zdradzili Polaków

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!