Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wybuchy koło elektrowni jądrowej. Oto miejsca, gdzie możesz dostać jodek potasu

Wojewodowie na bieżąco aktualizują listy punktów dystrybucji jodku potasu. W całym kraju jest już ich kilkanaście tysięcy. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji tabletki z tym preparatem trafiły do wszystkich gmin w Polsce. W weekend przybyło powodów do niepokoju, bowiem doszło do wybuchów w okolicy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
  • Aktualne listy dystrybucji jodku potasu można znaleźć na stronach urzędów wojewódzkich - podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • Punkty wydawania tych preparatów zlokalizowane są między innymi w szkołach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, centrach kultury i sportu.
  • - Preparat ten należy stosować w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu - przypominają eksperci.

Wojewodowie na bieżąco aktualizują listę punktów dystrybucji jodku potasu, organizowanych na swoim terenie przez miasta i gminy. Najwięcej takich punktów - 2508 powstało w województwie wielkopolskim. W samym Poznaniu jest ich 178. Na Mazowszu obecnie jest 1659 punktów, z czego 618 w Warszawie. W województwie łódzkim samorządy wyznaczyły 1591 punktów dystrybucji. Natomiast w Łodzi jest ich 340.

Czytaj: Kiedy przyjmować jodek potasu? Wiceminister tłumaczy

Procedura na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego

Punkty dystrybucji zlokalizowane są w szkołach, szpitalach, ośrodkach zdrowia, centrach kultury i sportu. W gminach wiejskich samorządowcy wskazywali też świetlice, domy ludowe oraz remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji tabletki jodku potasu trafiły do wszystkich gmin w Polsce. W razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, tabletki będą przekazywane mieszkańcom. Gminy w porozumieniu z wojewodami utworzyły punkty dystrybucji preparatu.

Informacje te nadal mogą być aktualizowane, ponieważ niektóre gminy zgłaszają uwagi do list opublikowanych przez wojewodów.

Aktualne listy dystrybucji jodku potasu można znaleźć na stronach urzędów wojewódzkich.

MSWiA w komunikacie podkreśliło, że przygotowania do dystrybucji tabletek jest standardową procedurą przewidzianą w przepisach prawa i stosowaną na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. 

Czytaj: Zgoda na podanie jodku potasu dziecku nie oznacza, że ktoś zechce to zrobić

- Zgodnie z Rejestrem Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unijnym Rejestrem Produktów Leczniczych tabletka zawierająca 65 mg jodku potasu odpowiada 50 mg jodu - podaje resort spraw wewnętrznych.

Jodek potasu należy stosować m.in. w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu (Fot. Adobestock)
Jodek potasu należy stosować m.in. w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu (Fot. Adobestock)

Kto nie powinien przyjmować jodku potasu?

- Preparat ten należy stosować w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu, w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę po spożyciu lub inhalacji substancji radioaktywnej” - podkreślają eksperci.

- Zaleca się przyjęcie tabletek w ciągu dwóch godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Jednak ich działanie jest korzystne nawet do ośmiu godzin od wystąpienia promieniowania - czytamy na stronie MSWiA.

Broszura dotycząca jodku potasu - także dostępna na stronie MSWiA - w tym między innymi zalecanych dawek w poszczególnych grupach wiekowych, terminów podania, a także przeciwwskazań do przyjmowania tego preparatu - przygotowana została wspólnie przez cztery instytucje: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Czytaj: Osoby po 60. roku życia nie powinny przyjmować jodku potasu

KOMENTARZE1

  • szkodliwy jodek potasu 2022-11-22 07:17:38
    LUDZIE!!!! NIC NIE BIERZCIE!!!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!