Partnerzy portalu

Wzmocnią kadry medyczne dzięki stypendiom

Powiaty iławski i kwidzyński wspomagają studentów kierunków lekarskich stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie. W zamian po zakończeniu studiów, młodzi lekarze odpracowują okres pobierania pomocy materialnej w szpitalu należącym do powiatu.

Eksperci uważają, że idea ta, stosowana już szeroko w biznesie, jest godna naśladowania i korzystna dla powiatowych placówek i samych studentów medycyny.

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Iławskiego z dnia 29 marca 2012 r. w sprawie pomocy materialnej przyznawanej studentom kształcącym się na kierunku lekarskim - na podst. art. 12 pkt 11 ustawy o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. oraz art. 173a ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym - studenci kierunku lekarskiego mogą liczyć na pomoc materialną w czasie studiów.

O pomoc ubiegać się mogą studenci III-VI roku na kierunku lekarskim, stale zamieszkali na terenie powiatu iławskiego. Jak podaje starostwo w Iławie, w 2012 r. przyszli lekarze mogli liczyć na stypendium w wys. 1000 zł przez okres 9 miesięcy tj. od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku. Dotychczas z pomocy materialnej skorzystały cztery osoby.

Student podpisuje ze starostwem umowę, zgodnie z którą po zakończeniu studiów i odbyciu stażu, musi ''odpracować'' w szpitalu powiatowym podległym starostwu (na warunkach ogólnych proponowanych przez szpital) okres równoważny temu jak długo pobierał stypendium.

- Stypendia są częścią polityki odnowy iławskiego szpitala. Uznaliśmy, że równie ważna jak remonty i unowocześnianie wyposażenia lecznicy jest polityka kadrowa. Obok stypendiów dla studentów kierunku lekarskiego, na wsparcie materialne w wys. 1000 zł miesięcznie mogą liczyć również rezydenci. Będą je otrzymywać przez okres całej rezydentury - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bernadeta Hordejuk, doradca starosty iławskiego.

Jak podkreśla, w odróżnieniu od pomocy materialnej dla studentów, pomoc dla rezydentów dotyczy młodych lekarzy z całej Polski.

- Szpital Powiatowy w Iławie prowadzi rezydentury na większości oddziałów. Zależało nam, by połączyć doświadczenie z młodością. To właśnie z młodymi lekarzami w szpitalu pojawiają się nowe technologie, nowoczesne techniki operacyjne, informatyzacja. Obie strony mogą czerpać od siebie to, co najlepsze - mówi Bernadeta Hordejuk.

Wyjaśnia, że starostwo nie może bezpośrednio udzielić wsparcia finansowego rezydentom. Może jednak jako organ założycielski wspomagać dotacjami szpital, a ten z kolei wydatkuje je zgodnie z potrzebami. W 2012 r. iławski szpital na stypendia dla rezydentów przeznaczył 50 tys. zł.

Więcej na ten temat tutaj.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!