Partnerzy portalu

Zmiany w NFZ, nowa rola wojewodów

System ochrony zdrowia czekają w br. liczne zmiany. Najbliższy czas przyniesie nową organizację działalności funduszu: zlikwidowana zostanie centrala NFZ, a oddziały wojewódzkie płatnika zyskają nowe uprawnienia.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zmieni się też sposób kontraktowania świadczeń - planowane jest przesunięcie części dotychczasowych kompetencji Funduszu na wojewodów.

Jakub Szulc były wiceminister zdrowia, obecnie członek sejmowej Komisji Zdrowia, podkreślał w czwartek (24 stycznia) w trakcie warszawskiej konferencji „Świadczeniodawca 2013", że oddziały wojewódzkie NFZ będą prowadziły samodzielną politykę zdrowotną w obrębie swoich regionów.

- Sama likwidacja Centrali NFZ to za mało - zaznaczył Jakub Szulc i dodał, że niezbędne jest wprowadzenie do systemu nowej jakości - zmian w polityce kontraktowania. Miałyby one polegać na przesunięciu kompetencji związanych z określaniem potrzeb zdrowotnych w danym województwie z NFZ na wojewodów.

- Powierzenie tego zadania samorządom wojewódzkim lub powiatowym mogłoby sprowadzić całą sprawę do promowania przez nie placówek, dla których są organami założycielskimi. Wojewodowie powinni natomiast zapewnić neutralność decyzji - przekonywał Szulc.

W ocenie Związków Powiatów Polskich lepszym rozwiązaniem byłoby jednak pozostawienie wspomnianego zakresu samorządom województw. Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia ZPP nie ukrywał obaw związanych z określaniem zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne przez wojewodów.

- Bardziej bałbym się tego scenariusza, głównie za sprawą negatywnych doświadczeń związanych z nadzorem sprawowanym przez wojewodów nad ratownictwem medycznym, niż oddania decyzji w sprawach potrzeb zdrowotnych w ręce marszałków, nawet jeśli mogliby oni mieć zakusy na „dopieszczanie" swoich lecznic - mówił Wójcik.

Więcej na ten temat tutaj.

KOMENTARZE3

  • lekarka 2013-01-26 20:32:26
    Masz rację Myślący, układy koleżeńskie będą kwitły, mniej lubiani przez wojewodów pójdą do likwidacji.
  • RIBA 2013-01-25 22:19:51
    Czy każdemu marzy się nowa rola ?
  • Myślący 2013-01-25 13:01:14
    Pomysł uzdrowiciela służby zdrowia Pana Ministra zbawiciela projekt zablokować do kosza wyrzucić.WYBRAŃCY NARODU myślcie z głową i nie dajcie się podprowadzić i nie głosujcie za reformą urojeniową. Samorządność koleżeńska gminy i powiaty nie raz tzw.punktami wykiwała,projekty odrzucała,środków pien...iężnych nie przyznawała i o metropolię dbała.A dziś zamierzenia są takie:szpitale w miastach wojewódzkich będą podtrzymywane,a powiatowe po koleżeńsku likwidowane.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!