PARTNERZY PORTALU

Wszystko, co "wchodzi i wychodzi" ze spalarni. Takiego raportu jeszcze nie było

    AKC    26 maja 2022 - 20:10
Wszystko, co "wchodzi i wychodzi" ze spalarni. Takiego raportu jeszcze nie było
Spalarnia odpadów działa m.in. w Poznaniu (fot. poznan.pl)

W 2020 r. łączne moce przerobowe instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych wynosiły 2 559 000 Mg, a wykorzystane moce przerobowe 1163 000 Mg, co stanowiło 45 proc. posiadanych mocy zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi - wynika z raportu "Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w Polsce w roku 2020 - dane BDO". Pozostałe wolne moce przerobowe dla odpadów komunalnych do przekształcenia termicznego wynosiły 1 396 000 Mg.
  • W Polsce w 2020 r. funkcjonowało 8 instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
  • Łączne moce przerobowe spalarni wynosiły 1159 000 Mg.
  • Spośród wszystkich spalarni tylko dwie, w Białymstoku i Rzeszowie, wykazały przekształcanie odpadów pochodzących ze strumienia pochodzenia innego niż komunalne.

Autorkami raportu są dr inż. Beata Waszczyłko-Miłkowska oraz dr inż. Jolanta Kamińska-Borak z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego. 

Jak zauważają autorki opracowania, z dotychczas prowadzonych analiz, bardzo trudno jednoznacznie zidentyfikować wiarygodne dane w zakresie termicznego przekształcania odpadów.

"Ilość termicznie przekształcanych w Polsce odpadów podawana przez Główny Urząd Statystyczny jest zdecydowanie zawyżona. Dane GUS prezentują bowiem masę odpadów przeznaczonych lub przekazanych do termicznego przekształcania, a nie rzeczywiście poddanych termicznemu przekształceniu. Stąd różnice względem danych zawartych w dotychczasowych systemach zbierania danych o odpadach Centralnym Systemie Odpadowym/Wojewódzkich Systemach Odpadowych (CSO/WSO), opierających się na sprawozdawczości wynikającej z prawa o odpadach. Dlatego istotne jest zweryfikowanie danych i ich prezentacja na podstawie BDO" - zaznaczają we wstępie raportu.

Jak wyjaśnia GUS, na formularzu GUS M-09 (Sprawozdanie o wywozie i przetwarzaniu odpadów komunalnych) zbierane są w dane o ilościach odpadów komunalnych skierowanych w ciągu roku sprawozdawczego do przetwarzania za pomocą procesu R1 i D10 (w odniesieniu do odpadów komunalnych odebranych selektywnie) lub przeznaczonych do procesów końcowego przetwarzania termicznego (w odniesieniu do zmieszanych odpadów  komunalnych).

"Są to zatem inne zmienne ilościowe niż te pochodzące z Centralnego Systemu Odpadowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które dotyczą procesów przetwarzania odpadów. Nie są gromadzone informacje o magazynowaniu odpadów, które dopuszcza art. 25 ust. 4 Ustawy o odpadach (Dz.U. 2022 poz. 699). Odpady wytworzone w danym roku skierowane do procesów przekształcania termicznego mogą nie zostać przetworzone w tym roku. Nie należy zatem utożsamiać danych dotyczących odpadów skierowanych do przetwarzania z danymi dotyczącymi odpadów przetwarzanych. Są to bowiem dwie różne informacje - wyjaśnia urząd.

[Pełen raport w dziale "Multimedia" pod artykułem]

Czytaj też:100 samorządów chętnych do budowy spalarni odpadów. Analizy trwają

Instalacje przekształcania odpadów komunalnych

W Polsce w 2020 r. funkcjonowało 8 instalacji do termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Instalacje na podstawie wydanych decyzji administracyjnych przekształcały głównie odpady komunalne oraz odpady pochodzące z przetwarzania odpadów komunalnych.

Łączne moce przerobowe spalarni (SP) wynosiły 1159 000 Mg. Wszystkie odpady zostały poddane procesom R1 - wykorzystanie głównie jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii.

Największe moce przerobowe posiadały instalacje zlokalizowane województwie małopolskim (245 000 Mg/rok) i wielkopolskim (210 000 Mg/rok). Instalacje te wykorzystały łącznie 92,2 proc. mocy przerobowych. Instalacje w Poznaniu i Szczecinie wykorzystały maksymalne dopuszczalne moce przerobowe, spalarnia w Warszawie wykorzystała 69 proc.Multimedia


Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (1)

  • Szymon Cegielski, 2022-05-29 22:59:15

    Dobry wieczór Bardzo proszę o korektę zapisu liczb podanych w artykule - wiele z zawartych wartości osi znamiona błędnych poprzez zapis np. 7,1 000 Mg czyli (abstrahując od przecinka) dla Czytelnika jest to 71.000 Mg podczas gdy prawidłową jest wartość 7.100 Mg. Takich błednie zapisanych wielkości ...jest mnóstwo w tym tekście. Dziękuję  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!