PARTNERZY PORTALU

Rzeszów. Uchwała w sprawie wymiany działek z firmą Hartbex zostanie uchylona?

    PW    24 maja 2022 - 10:34
Rzeszów. Uchwała w sprawie wymiany działek z firmą Hartbex zostanie uchylona?
Prezydent Konrad Fijołek uznał, że działka przy ul. Krogulskiego byłaby bardzo dobrą lokalizacją na budowę Aquaparku (Fot. K. Fijołek Facebook)

Blisko 3 lata temu Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę w sprawie wymiany działek z deweloperem Hartbex. Do jej pełnej realizacji jednak nie doszło, dlatego podczas wtorkowej sesji (24 maja 2022 r.) radni będą procedować projekt dotyczący uchylenie decyzji z 2019 r.
Chodzi o sporny teren nad Wisłokiem. Trzy lata temu stworzono tam „Przestrzeń Kwadratową”, która miała być przeznaczona dla mieszkańców, ale deweloper Hartbex postawił metalowe ogrodzenie, uniemożliwiając dostęp do niej.

W związku z tym Rada Miasta Rzeszowa podjęła 27 sierpnia 2019 r. uchwałę, w której zobowiązała władze miasta do dokonania zamiany działek. Chodziło o pozyskania wspomnianego terenu nad Wisłokiem, a w zamian przekazania deweloperowi gruntów przy ul. Krogulskiego na Staromieściu i w rejonie ul. Wyspiańskiego. Firma wstępnie przystała na tę propozycję. Do finalizacji ostatecznie jednak nie doszło.

Brak zgody na budowę wieżowców i powrót ogrodzenia

Po tym jak urząd miasta nie wydał pozwolenia na budowę 14 piętrowych wieżowców na Pobitnem, którą chciał realizować Hartbex, firma w marcu br. znów postawiła płot i zablokowała dostęp do terenu mającego służyć mieszkańcom m.in. ścieżki rowerowej. Chodziło o pozwolenie na budowę na podstawie tzw. specustawy lex deweloper, czyli bez konieczności uwzględnienia zapisów planu zagospodarowania przestrzennego pod warunkiem, że zgodzą się na to radni. Ale radni zielonego światła nie dali.

Zobacz Czy miasto oddaje działkę za bezcen? Jest odpowiedź magistratu.

Negatywną opinię wyraziła Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Rzeszowa, Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna, nie chcieli się na to zgodzić także mieszkańcy osiedla. Zwrócono uwagę przede wszystkim, że budynki powstałyby na gruntach zaplanowanych pod zieleń oraz w strefie zabudowy jednorodzinnej i niskiej zabudowy wielorodzinnej.

Rozbieżności co do wyceny i lokalizacja na Aquapark

Ale w temacie zamiany działek zmieniło się także podejście władz miasta, stąd projekt uchylenia uchwały.

„Pierwsza część uchwały została zrealizowana. Przejęliśmy teren na Zalesiu w zamian za tereny na Staroniwie. Problemem była zamiana działek na Staromieściu za działki na Podwisłoczu, ponieważ w sprawie tych działek były rozbieżności, co do wyceny. W między czasie prezydent Konrad Fijołek uznał, że działka na Staromieściu przy ulicy Krogulskiego ze względu na dobry dojazd byłaby bardzo dobrą lokalizacją na budowę Aquaparku, stąd decyzja o rezygnacji z dalszej wymiany. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda radnych” - informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa, cytowany przez portal „Nowiny24.pl”.

Czytaj też Płażyński: w Gdańsku republika deweloperów wygrywa z interesem mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!