PARTNERZY PORTALU

Wymiany działek z deweloperem nie będzie. Radni Rzeszowa uchylili uchwałę

    PW    25 maja 2022 - 10:50
Wymiany działek z deweloperem nie będzie. Radni Rzeszowa uchylili uchwałę
O uchylenie uchwały z 2019 r. wniósł prezydent Konrad Fijołek (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Rzeszowscy radni nie mieli wątpliwości i jednogłośnie uchylili uchwałę z 2019 r. w sprawie wymiany działek z firmą Hartbex. Do pełnej realizacji wcześniejszych zapisów i tak nie doszło. Deweloper zagrodził dostęp do spornej działki, władze miasta z kolei znalazły pomysł na zagospodarowania terenu, który wcześniej chciały oddać.
Projekt uchylenia uchwały znalazł się w porządku obrad sesji Rady Miasta Rzeszowa zwołanej we wtorek 24 maja 2022 r. Sprawa dotyczyła terenu nad Wisłokiem. W 2019 r. powstała tam „Przestrzeń Kwadratowa”, która miała służyć mieszkańców, ale deweloper Hartbex postawił metalowe ogrodzenie, uniemożliwiając dostęp do niej m.in. do ścieki rowerowej.

Rada miasta podjęła więc 27 sierpnia 2019 r. uchwałę, w której zobowiązała władze miasta do dokonania zamiany działek. W zamian za pozyskanie spornego terenu, oferowała przekazanie deweloperowi gruntów przy ul. Krogulskiego na Staromieściu i w rejonie ul. Wyspiańskiego. Obie strony wstępnie się porozumiały, ale do ostatecznej finalizacji nie doszło.

Spór o budowę wieżowców. Inne plany na teren przy Krogulskiego

Urząd miasta nie zezwolił na budowę 14 piętrowych wieżowców na Pobitnem, którą chciał realizować Hartbex. Niedługo później firma znów postawiła płot i zablokowała dostęp do gruntów nad Wisłokiem.

„Pierwsza część uchwały została zrealizowana. Przejęliśmy teren na Zalesiu w zamian za tereny na Staroniwie. Problemem była zamiana działek na Staromieściu za działki na Podwisłoczu, ponieważ w sprawie tych działek były rozbieżności, co do wyceny. W między czasie prezydent Konrad Fijołek uznał, że działka na Staromieściu przy ulicy Krogulskiego ze względu na dobry dojazd byłaby bardzo dobrą lokalizacją na budowę Aquaparku, stąd decyzja o rezygnacji z dalszej wymiany. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda radnych” - poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa, cytowany przez portal „Nowiny24.pl”.

Zobacz Warszawa kontra klub sportowy. Miasto żąda zwrotu gruntów.

Dlatego pod obrady rady miasta trafił projekt uchylenia uchwały, który 24 maja przyjęty został przez radnych jednomyślnie.

Niebawem plan zagospodarowania i rozpoczęcie wywłaszczeń

Prezydent Konrad Fijołek powiedział na sesji, że w sierpniu powinien być uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego w okolicy Wisłoka (po prawej stronie) i rozpocząć się procesy wywłaszczeń terenów, głównie dotyczącej zamkniętego obecnie obszaru, bliżej zapory.

Włodarz Rzeszowa podkreślił również, że jeżeli pozostali właściciele chcieliby przekazać teren w porozumieniu (zamiana działek), to urząd miasta jest gotowy takie porozumienie zawrzeć.

Czytaj też Rzeszów opracował konstytucję przestrzenną miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!