Rzeszowscy radni nie mieli wątpliwości i jednogłośnie uchylili uchwałę z 2019 r. w sprawie wymiany działek z firmą Hartbex. Do pełnej realizacji wcześniejszych zapisów i tak nie doszło. Deweloper zagrodził dostęp do spornej działki, władze miasta z kolei znalazły pomysł na zagospodarowania terenu, który wcześniej chciały oddać.
Projekt uchylenia uchwały znalazł się w porządku obrad sesji Rady Miasta Rzeszowa zwołanej we wtorek 24 maja 2022 r. Sprawa dotyczyła terenu nad Wisłokiem. W 2019 r. powstała tam „Przestrzeń Kwadratowa”, która miała służyć mieszkańców, ale deweloper Hartbex postawił metalowe ogrodzenie, uniemożliwiając dostęp do niej m.in. do ścieki rowerowej.
Rada miasta podjęła więc 27 sierpnia 2019 r. uchwałę, w której zobowiązała władze miasta do dokonania zamiany działek. W zamian za pozyskanie spornego terenu, oferowała przekazanie deweloperowi gruntów przy ul. Krogulskiego na Staromieściu i w rejonie ul. Wyspiańskiego. Obie strony wstępnie się porozumiały, ale do ostatecznej finalizacji nie doszło.
Urząd miasta nie zezwolił na budowę 14 piętrowych wieżowców na Pobitnem, którą chciał realizować Hartbex. Niedługo później firma znów postawiła płot i zablokowała dostęp do gruntów nad Wisłokiem.
„Pierwsza część uchwały została zrealizowana. Przejęliśmy teren na Zalesiu w zamian za tereny na Staroniwie. Problemem była zamiana działek na Staromieściu za działki na Podwisłoczu, ponieważ w sprawie tych działek były rozbieżności, co do wyceny. W między czasie prezydent Konrad Fijołek uznał, że działka na Staromieściu przy ulicy Krogulskiego ze względu na dobry dojazd byłaby bardzo dobrą lokalizacją na budowę Aquaparku, stąd decyzja o rezygnacji z dalszej wymiany. Teraz potrzebna jest jeszcze zgoda radnych” - poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa, cytowany przez portal „Nowiny24.pl”.
Zobacz Warszawa kontra klub sportowy. Miasto żąda zwrotu gruntów.
Dlatego pod obrady rady miasta trafił projekt uchylenia uchwały, który 24 maja przyjęty został przez radnych jednomyślnie.
Prezydent Konrad Fijołek powiedział na sesji, że w sierpniu powinien być uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego w okolicy Wisłoka (po prawej stronie) i rozpocząć się procesy wywłaszczeń terenów, głównie dotyczącej zamkniętego obecnie obszaru, bliżej zapory.
Włodarz Rzeszowa podkreślił również, że jeżeli pozostali właściciele chcieliby przekazać teren w porozumieniu (zamiana działek), to urząd miasta jest gotowy takie porozumienie zawrzeć.
Czytaj też Rzeszów opracował konstytucję przestrzenną miasta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!