PARTNERZY PORTALU

Druzgocący raport UNICEF. Chodzi o polskie dzieci

    PAP/KO    24 maja 2022 - 11:04
Druzgocący raport UNICEF. Chodzi o polskie dzieci
Ponad 260 tys. polskich dzieci ma podwyższone stężenie ołowiu we krwi. (fot. ilustr. PAP/Andrzej Grygiel)

Na 39 badanych krajów UE i OECD Polska zajmuje 27. miejsce w ogólnym rankingu dotyczącym zapewnienia dzieciom zdrowego środowiska do życia – wynika z najnowszego raportu UNICEF-u. Opracowało go Centrum Badawcze UNICEF-u – Innocenti we Florencji.
  • W raporcie "Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci" UNICEF porównuje kraje Unii Europejskiej i OECD w trzech dziedzinach: świat dziecka (zanieczyszczenie powietrza, wody i zatrucie ołowiem), świat wokół dziecka (warunki mieszkaniowe, dostęp do terenów zielonych i bezpieczeństwo na drogach) i świat jako całość.
  • Raport pokazuje, jaki wpływ na rozwój dziecka, jego zdrowie i samopoczucie mają środowisko i zmiany klimatu.
  • W ogólnym rankingu na 39 badanych krajów, Polska zajęła 27. miejsce, co plasuje ją w gronie państw mających złe warunki środowiskowe.

Według autorów raportu wiele dzieci w bogatych krajach jest narażonych na skażenie chemikaliami, zatrucie ołowiem czy oddychanie skażonym powietrzem. UNICEF zawraca także uwagę, że "niezrównoważony poziom konsumpcji w krajach stosunkowo przyjaznych dzieciom ma ogromny wpływ na skażenie środowiska i zmiany klimatu, zagrażając dzieciom".

Czytaj też: Polski Alarm Smogowy: w 80 proc. gmin palenie odpadami jest bezkarne

Najlepiej w Hiszpanii

W ogólnym rankingu na 39 badanych krajów, Polska zajęła 27. miejsce, co plasuje ją w gronie państw mających złe warunki środowiskowe. Na czele są Hiszpania, Irlandia i Portugalia.

"Wszystkim trzem udało się zapewnić dobre warunki środowiskowe dla swoich najmłodszych obywateli, a jednocześnie wywierać niewielki lub średni wpływ na środowisko globalne" - uważają autorzy raportu.

Na dole ogólnego rankingu znalazły się Stany Zjednoczone, Kostaryka i Rumunia.

W związku z tym, że część państw nie spełniała wymaganych kryteriów zastosowanych w badaniach niektóre wskaźniki sprawdzano w mniejszej grupie krajów, inne zaś w większej. Przykładem poziom zanieczyszczenia powietrza, który analizowano w 43 państwach.

Polska: zanieczyszczone powietrze, ołów, pleśń i pestycydy

Według raportu UNICEF-u najczystsze powietrze mają Finlandia, Szwecja i Estonia. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają dzieci w Korei Południowej, Turcji, Chile i w Polsce, która zajęła 40. miejsce na 43 badane kraje.

UNICEF analizował także poziom ołowiu we krwi. W Polsce ok. 3,6 proc., czyli ponad 260 tys. dzieci, ma podwyższone to stężenie. Wynik ten plasuje nasz kraj na 29. miejscu w rankingu.

W przypadku zanieczyszczenia pestycydami Polska zajęła 42. miejsce. Gorzej jest tylko w Czechach. Z kolei w Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Łotwie, Słowacji, Słowenii, Szwecji i na Malcie odsetek dzieci narażonych na działanie pestycydów wynosi zero - podał UNICEF.

Według organizacji - w Polsce więcej niż jedno na dziesięcioro dzieci ma kontakt z wilgocią lub pleśnią w domu.

"Są to główne czynniki ryzyka środowiskowego w miejscu zamieszkania, które przyczyniają się do infekcji górnych dróg oddechowych, astmy i zapalenia oskrzeli" - ostrzega UNICEF. Według raportu w Turcji, na Węgrzech, Cyprze, w Portugalii, Islandii, Wielkiej Brytanii i na Łotwie narażone na wilgoć i pleśń jest więcej niż jedno dziecko na pięcioro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!