Partnerzy portalu

Unikalne oprogramowanie dla niesłyszących w UM w Rzeszowie

Osoby niesłyszące mogą załatwić różne sprawy w Urzędzie Miasta Rzeszowa bez udziału tłumacza języka migowego dzięki specjalnemu systemowi. Jest to unikalne oprogramowanie w skali Europy – zapewniają twórcy.

Osoby niesłyszące mogą z wykorzystaniem nowego systemu np. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, czy odebrać gotowy już dokument.

Na specjalnym stanowisku zainstalowano kamerę, która odczytuje to, co "miga" niesłyszący petent, i pokazuje jego wypowiedzi w formie zapisanych zdań na ekranie przed urzędnikiem. Z kolei prośby czy polecenia pracownika urzędu są pokazywane na ekranie przed petentem jako zapisane zdania.

System pomoże też w wypełnieniu różnych dokumentów. "Każdy niekiedy ma problem z wypełnieniem druków urzędowych. Gdy taki problem pojawi się przed osobą niesłyszącą, na jego ekranie pojawi się tłumacz języka migowego, który wyjaśni, jak wypełnić poszczególne rubryki" - pokazywał w czwartek na konferencji prasowej prezentującej system dyr. Biura Obsługi Informatycznej UM Rzeszowa Lesław Bańdur.

Zapewnił też, że system nie pomyli się nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu jednocześnie z niesłyszącą osobą będą się też znajdowali inni ludzie, którzy w czasie rozmowy będą gestykulować rękoma. "Ułatwi to prosty zabieg, jakim jest ustawienie krzesła w konkretnym miejscu. Kamera jest nakierowana właśnie na ten punkt. Ponadto dzięki pozycji siedzącej eliminujemy problem wynikający z różnicy wzrostu u poszczególnych osób, a dodatkowo siedząc petenci czują się komfortowo" - mówił Bańdur.

W programie jest zbiór gotowych pytań, odpowiedzi czy poleceń. System będzie też podpowiadał pewne rozwiązania w sytuacji, gdy podczas konwersacji wyświetlanej na ekranach pojawią się inne problemy.

"Przełamujemy bariery głuchoniemych, którzy często boją się przyjść do urzędu i załatwić swoje sprawy. Ale i nasi pracownicy uczą się właściwego podejścia do osób w tym wypadku niesłyszących" - mówił Bańdur. Zapewnił, że wdrażane oprogramowanie jest unikalne w skali Europy.

Na razie system opracowany przez naukowców z Politechniki Rzeszowskiej (PRz) został zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich UM, ale docelowo ma on objąć też inne wydziały. System jest nadal udoskonalany. Prace mają potrwać do czerwca, a od lipca oprogramowanie ma zostać udostępnione w internecie, co pozwoli na wypełnianie formularzy np. w domu.

Współtwórca oprogramowania prof. Marian Wysocki kier. Katedry Informatyki i Automatyki PRz powiedział, że na razie w systemie wykorzystano PJM (Polski Język Migowy). Później ma zostać zainstalowany także SJM. Niewykluczone są także ułatwienia na osób czytających w ruchu warg.

"Cały czas się rozwijamy, uczymy. System obecnie jest wdrażany. Sprawdzamy w praktyce, jak go można jeszcze udoskonalić. Na razie zrobiliśmy pierwszy krok, aby móc zrobić kolejne" - mówił prof. Wysocki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!