PARTNERZY PORTALU

Powstanie komisja kodyfikacyjna ds. Prawa Samorządu Terytorialnego

Powstanie komisja kodyfikacyjna ds. Prawa Samorządu Terytorialnego
Michał Cieślak podczas konferencji prasowej nt. podsumowania prac Rady Naukowej ds. Prawa Samorządu Terytorialnego w zakresie konsultacji "Samorząd 3.0. - rozwój bez barier" (fot. PAP/Leszek Szymański)

W środę, 18 maja, podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera minister Michał Cieślak przedstawił podsumowanie prac Rady Naukowej w zakresie analizy konsultacji Samorząd 3:0 rozwój bez barier. Zapowiedział powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. Prawa Samorządu Terytorialnego.
  • Michał Cieślak jest odpowiedzialny w rządzie m.in. za projekt "Samorząd 3.0".
  • Ogłoszony w lutym zeszłego roku przez Cieślaka projekt Samorząd 3.0. dotyczy identyfikacji barier w rozwoju samorządów.
  • W środę, 18 maja, zaprezentował podsumowanie prac Rady Naukowej w zakresie analizy konsultacji projektu i przedstawił wnioski płynące z dotychczasowych działań rady. 

- 30 lat funkcjonowania samorządu w Polsce zobowiązuje nas do oceny przestrzeni prawnej, w której funkcjonuje dziś samorząd terytorialny - powiedział Cieślak. - Analiza zebranych materiałów wskazuje na potrzebę powołania komisji kodyfikacyjnej ds. Prawa Samorządu Terytorialnego i rozpoczęcia prac w tym zakresie - zapowiedział. 

Jak uzasadnił, "rozproszone przepisy stwarzają coraz więcej problemów, budzą coraz więcej wątpliwości i utrudniają stosowanie prawa w jednostkach samorządu terytorialnego". Podkreślił, że "kodyfikacja to proces uporządkowania prawa, ujednolicenia, ale przede wszystkim wprowadzenia rozwiązań, które likwidują bariery rozwojowe w samorządzie terytorialnym".

Czytaj też: Samorządowcy o projekcie Samorząd 3.0. "Teraz minister do końca maja ma wolne"

Według ministra w KPRM, w skład Komisji kodyfikacji prawa samorządowego wejdą samorządowcy, związki i organizacje, autorytety świata nauki, biznesu, gospodarki, polityki, ale też doradcy, twórcy reformy samorządowej.

- Mam oczywiście świadomość, że ten proces nie nastąpi szybko, ale należy rozpocząć ten proces już teraz- - oświadczył. Minister zapowiedział, że "to nie będą rewolucyjne zmiany, a raczej proces ewolucji w zakresie legislacji samorządowej".

W skład komisji wejdą samorządowcy, przedstawiciele związków i organizacji, autorytety świata nauki i gospodarki oraz z głosem doradczym twórcy reformy samorządowej.

Główne obszary działań to:

  • ułatwienia w procesach inwestycyjnych o znaczeniu rozwojowym
    poszukiwanie nowych źródeł finansowania
    poprawa jakości usług publicznych takich jak: komunikacja, gospodarka komunalna w tym odpadami, edukacja, ochrona zdrowia. 

Przypomnijmy, że powstanie komisji kodyfikacyjnej jeszcze w tym roku, zapowiadał minister Cieślak w rozmowie z Portalsamorzadowy.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Widzimy potrzebę rozwiązań prawnych, które dadzą samorządom nowe źródła finansowania. Nowe, czyli takie, które nie opierają się na szukaniu dochodów w istniejących systemach udziału w podatku PIT czy CIT. Samorządy powinny mieć możliwość wykorzystywania zasobów własnych tak, aby na nich zarabiać, a nie tylko nimi administrować. To powinien być trzeci filar finansów samorządowych, obok podatków i opłat lokalnych oraz wykonywania zadań zleconych - powiedział nam Michał Cieślak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!