Partnerzy portalu

PARTNER SERWISU

Wodociągi Białostockie inwestują na potęgę. Wydadzą 134,3 mln zł

134,3 mln zł netto będzie kosztować 13 różnych inwestycji, które zrealizuje do 2021 r. spółka komunalna gminy Białystok Wodociągi Białostockie. Inwestycyjne mają poprawić gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji białostockiej.
  • Ponad 85,6 mln zł z inwestowanej kwoty pochodzi z UE z Funduszu Spójności (w ramach umowy Wodociągów Białostockich z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
  • Reszta to wkład własny Wodociągów w ramach projektu "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i gminy Wasilków - I etap".
  • Inwestycje - do 2021 r. - zaplanowano w oczyszczalni ścieków, w trzech stacjach uzdatniania wody oraz w kilkunastu różnych rejonach w Białymstoku, gdzie będzie budowana i przebudowywana sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

Dzięki wszystkim inwestycjom ścieki mają być jeszcze skuteczniej oczyszczane, a do nowej infrastruktury będą się mogli podłączać kolejni odbiorcy - podkreśla w przekazanej PAP informacji Piotr Sokołowski, prezes Wodociągów Białostockich. Zmodernizowanych i wybudowanych ma być łącznie ponad 19 km sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Do połowy maja ma się zakończyć rozbudowa i przebudowa prowadzona w tzw. biologicznej części białostockiej oczyszczalni ścieków. Powstają tam dwa dodatkowe tzw. bloki biologiczne o kubaturze ok. 14 tys. metrów sześciennych, gdzie ścieki (ok. 80 tys. metrów sześciennych na dobę) będą napowietrzane. Ma to wydłużyć czas biologicznego oczyszczania nieczystości, przez co - powinna się "utrzymać jakość ścieków oczyszczonych na poziomie wymaganym przepisami prawa polskiego i unijnego".

Będą też zainstalowane urządzenia, by "wyraźnie ograniczyć" oddziaływanie nieprzyjemnych zapachów na tereny sąsiadujące z oczyszczalnią, by mieszkańcy jak najmniej je odczuwali.

Na stacji uzdatniania wody w Wasilkowie będą modernizowane tzw. stawy infiltracyjne, które służą do gromadzenia wody powierzchniowej na potrzeby ujęcia wody dla miast Białystok i Wasilków. W sąsiadującej z nią stacji na Pietraszach, dodatkowe urządzenie zwane pulsatorem zwiększy wydajność uzdatniania wody. Z kolei w stacji uzdatniania wody Jurowce np. będą montowane panele fotowoltaiczne na potrzeby własne tego obiektu.

Dzięki inwestycjom obejmującym system wodno-kanalizacyjny w mieście, ma on być bardziej szczelny i mniej narażony na awarie. Wśród ogólnych celów projektu wymienia się też ograniczanie potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Wodociągi Białostockie kupią też w ramach projektu dwa pojazdy do monitorowania i czyszczenia sieci kanalizacji sanitarnej.

KOMENTARZE1

  • xyzt41@gmail.com 2018-03-30 18:29:08
    Brawo! Spółka komunalna gminy Białystok Wodociągi Białostockie. Gratuluje!!! Jozef Timkovski. xyzt41@gmail.com

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!