PARTNERZY PORTALU

Będą dodatkowe miliardy na drogi krajowe i obwodnice

    AKC    24 maja 2022 - 16:46
Będą dodatkowe miliardy na drogi krajowe i obwodnice
Branża budowlana od początku konfliktu zgłaszała problemy związane z odpływem pracowników (fot. TT/GDDKiA/zdjęcie ilustracyjne)

Rada Ministrów przyjęła projekty uchwał opracowanych przez ministra infrastruktury, zakładających zwiększenie limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych o 2,6 mld zł oraz Programu Budowy 100 Obwodnic o 115 mln zł.
  • Decyzja ta jest związana z rosnącymi kosztami realizowania inwestycji drogowych, spowodowanymi m.in. wzrostem cen surowców, materiałów i kosztów pracy, a także wojną na Ukrainie.
  • Zwiększone finansowanie obu programów pozwoli na wprowadzenie mechanizmu waloryzacji na wszystkich kontraktach zawartych na realizację dróg krajowych na poziomie do 10 proc.
  • Ma to zmniejszyć zagrożenie dla ciągłości prac budowlanych.

- Ministerstwo Infrastruktury ma świadomość rosnących cen, dlatego limit waloryzacji kontraktów na drogach krajowych zawieranych od początku tego roku został podwojony i wynosi obecnie 10 proc. wartości kontraktu. Wcześniej było to maksymalnie 5 proc. Ponadto, w wyniku ustaleń z branżą wykonawczą i przeprowadzonych w MI analiz, zaproponowaliśmy podwyższenie do 10 proc. limitu waloryzacji także dla zawartych wcześniej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad umów, głównie z limitem 5 proc. oraz tych, które nie były objęte waloryzacją - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Nowe autostrady i drogi szybkiego ruchu. Oto lokalizacje i terminy

Wyższy limit waloryzacji pozwoli na ustabilizowanie rynku budowlanego i pozytywnie wpłynie na tempo realizacji programów budowy dróg. Dzięki temu zniwelowane zostanie zagrożenie dla ciągłości prac budowlanych.

 - Branża budowlana od początku konfliktu zgłaszała problemy związane z odpływem pracowników z Ukrainy, wzrostem cen materiałów budowlanych i ograniczeniem dostępności niektórych materiałów budowlanych oraz postulowała o zwiększenie limitów waloryzacji. MI i GDDKiA obserwują sytuację na rynku analizując ceny materiałów i ich dostępność. Jesteśmy także w stałym kontakcie z branżą i wiemy, że sytuacja np. na rynku stali i wyrobów stalowych jest dziś bardzo trudna - zarówno pod względem cen, jak i dostępności. Problemy dotyczą bardzo szerokiego asortymentu: stali konstrukcyjnej, zbrojeniowej, barier, ekranów i innych wyrobów - mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Indeksacja na maksymalnym poziomie 10 proc.

Wprowadzony w 2019 r. mechanizm waloryzacji reaguje na zmiany cen i odzwierciedla aktualną sytuację rynkową. Na bieżąco sprawdzane są wskaźniki waloryzacyjne GUS. Eksperci obserwują i analizują m.in. ceny paliwa, cementu, asfaltu, stali i kruszywa, a także średnie wynagrodzenie pracowników branży. Na tej podstawie wyliczany jest wskaźnik korygujący (waloryzujący) cenę.

 Zasady waloryzacji obejmują zarówno generalnych wykonawców, jak również podwykonawców wykonujących roboty budowlane i stanowią narzędzie ochrony tych drugich. 

Czytaj też: Trzy nowe obwodnice ze wsparciem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Zgodnie z wypracowanymi z branżą budownictwa drogowego zasadami, indeksacja może wynieść maksymalnie 10 proc. wynagrodzenia, przy czym ryzyko wzrostu (ale również spadku cen) dzielone jest pół na pół między inwestora i wykonawcę. W 2020 r., z tytułu waloryzacji płatności za roboty budowlane na realizowanych przez GDDKiA kontraktach, wykonawcy otrzymali ok. 235,7 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!