Sytuacje kryzysowe pokazują, jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. O podpisanej 6 maja Deklaracji Białostockiej, przygotowanym przez Unię Metropolii Polskich raporcie „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse", pomocy jaką białostocki samorząd i jego mieszkańcy niosą uchodźcom z Ukrainy oraz o największych wyzwaniach z tym związanych mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza opracowało raport "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach". Jaki był cel przygotowania tego raportu?
- Szacuje się, że po 24 lutego z Ukrainy wyjechało ponad 6 mln osób. Jednak dotychczas nikt nie zbierał dokładnych danych o liczbie uchodźców w Polsce i miejscu ich zamieszkania. Nasz raport stał się pierwszym w Polsce dokumentem przedstawiającym dokładne dane dotyczące liczby Ukraińców przebywających w Polsce, a także pokazującym miejsce ich pobytu.
Raport odpowiada również na zasadnicze pytanie, które wszyscy sobie zadajemy - kto tak naprawdę przyjął uchodźców z Ukrainy w Polsce? Okazało się, że to przede wszystkim duże miasta przyjęły uchodźców u siebie, a kluczową rolę odgrywają tu samorządy.
Wszystkie te informacje są nam potrzebne w wielu aspektach. Przede wszystkim pozwolą budować przemyślaną politykę integracyjną państwa i stworzyć lepsze rozwiązania systemowe.
Z raportu wynika, że w Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln Ukraińców i Ukrainek. Duża część z nich wybrała na miejsce pobytu największe polskie miasta. W jaki sposób nowi mieszkańcy wpływają na funkcjonowanie miast Unii Metropolii Polskich i Białegostoku?
- Raport uświadamia, że jeszcze nigdy wszystkie duże miasta polskie nie odnotowały takiego wzrostu populacji w tak krótkim czasie, tak szybko. To ogromne wyzwanie dla samorządów tych miast. Oprócz zaspokojenia najpilniejszych potrzeb bytowych naszych nowych mieszkańców, musimy pozyskać wiedzę o tym, jak te osoby korzystają z miasta. Dopiero to pozwoli nam lepiej planować, lepiej dopasować usługi publiczne, aby skuteczniej zarządzać miastem.
Czytaj też: Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom
Ponadto w dłuższej perspektywie czasowej obecność nowych mieszkańców będzie miała znaczący wpływ na rynek pracy czy rynek mieszkaniowy. Kiedy ci ludzie zaczną się usamodzielniać, będą chcieli tutaj pracować, wynajmować mieszkania, po prostu - żyć jak inni. To już się dzieje.
Miasta Unii Metropolii Polskich - od samego początku wojny w Ukrainie - są zaangażowane w pomoc zarówno uchodźcom, jak i miastom partnerskim. Proszę powiedzieć, jakie działania w tym zakresie zrealizował i nadal realizuje Białystok?
- Od pierwszych dni wojny nasze miasto zaangażowało się w pomoc. Zorganizowaliśmy punkt przyjmowania darów, utworzyliśmy free shop dla Ukraińców przebywających w naszym mieście. Mnóstwo ludzi przynosiło żywność, środki chemiczne i medyczne, śpiwory. Natychmiast uruchomiliśmy transporty do Ukrainy. Oprócz tego przygotowaliśmy około 500 miejsc noclegowych.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!