PARTNERZY PORTALU

Polacy zdali egzamin z pomagania. Przed samorządami kolejne potężne wyzwanie

Polacy zdali egzamin z pomagania. Przed samorządami kolejne potężne wyzwanie
Tadeusz Truskolaski deklaruje dalszą pomoc uchodźcom z Ukrainy (fot. PTWP)

Sytuacje kryzysowe pokazują, jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. O podpisanej 6 maja Deklaracji Białostockiej, przygotowanym przez Unię Metropolii Polskich raporcie „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse", pomocy jaką białostocki samorząd i jego mieszkańcy niosą uchodźcom z Ukrainy oraz o największych wyzwaniach z tym związanych mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.
  • Polskie społeczeństwo i polskie samorządy, w obliczu tragedii za naszą wschodnią granicą, stanęły na wysokości zadania. 
  • Choć napływ uchodźców jest mniejszy niż w pierwszych tygodniach wojny, to konieczność zapewnienia im warunków do życia, pracy, kształcenia, pozostaje ogromnym wyzwaniem. 
  • Zdaniem Tadeusza Truskolaskiego to właśnie edukacja, jest jednym z największych wyzwań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy, jakie stoi przed samorządami.

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza opracowało raport "Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse - Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach". Jaki był cel przygotowania tego raportu?

- Szacuje się, że po 24 lutego z Ukrainy wyjechało ponad 6 mln osób. Jednak dotychczas nikt nie zbierał dokładnych danych o liczbie uchodźców w Polsce i miejscu ich zamieszkania. Nasz raport stał się pierwszym w Polsce dokumentem przedstawiającym dokładne dane dotyczące liczby Ukraińców  przebywających w Polsce, a także pokazującym miejsce ich pobytu.

Raport odpowiada również na zasadnicze pytanie, które wszyscy sobie zadajemy - kto tak naprawdę przyjął uchodźców z Ukrainy w Polsce? Okazało się, że to przede wszystkim duże miasta przyjęły uchodźców u siebie, a kluczową rolę odgrywają tu samorządy.

Wszystkie te informacje są nam potrzebne w wielu aspektach. Przede wszystkim pozwolą budować przemyślaną politykę integracyjną państwa i stworzyć lepsze rozwiązania systemowe.

Z raportu wynika, że w Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln Ukraińców i Ukrainek. Duża część z nich wybrała na miejsce pobytu największe polskie miasta. W jaki sposób nowi mieszkańcy wpływają na funkcjonowanie miast Unii Metropolii Polskich i Białegostoku?

- Raport uświadamia, że jeszcze nigdy wszystkie duże miasta polskie nie odnotowały takiego wzrostu populacji w tak krótkim czasie, tak szybko. To ogromne wyzwanie dla samorządów tych miast. Oprócz zaspokojenia najpilniejszych potrzeb bytowych naszych nowych mieszkańców, musimy pozyskać wiedzę o tym, jak te osoby korzystają z miasta. Dopiero to pozwoli nam lepiej planować, lepiej dopasować usługi publiczne, aby skuteczniej zarządzać miastem.

Czytaj też: Opublikowano projekt nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom 

Ponadto w dłuższej perspektywie czasowej obecność nowych mieszkańców będzie miała znaczący wpływ na rynek pracy czy rynek mieszkaniowy. Kiedy ci ludzie zaczną się usamodzielniać, będą chcieli tutaj pracować, wynajmować mieszkania, po prostu - żyć jak inni. To już się dzieje.

Miasta Unii Metropolii Polskich - od samego początku wojny w Ukrainie - są zaangażowane w pomoc zarówno uchodźcom, jak i miastom partnerskim. Proszę powiedzieć, jakie działania w tym zakresie zrealizował i nadal realizuje Białystok?

- Od pierwszych dni wojny nasze miasto zaangażowało się w pomoc. Zorganizowaliśmy punkt przyjmowania darów, utworzyliśmy free shop dla Ukraińców przebywających w naszym mieście. Mnóstwo ludzi przynosiło żywność, środki chemiczne i medyczne, śpiwory. Natychmiast uruchomiliśmy transporty do Ukrainy. Oprócz tego przygotowaliśmy około 500 miejsc noclegowych.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!