PARTNERZY PORTALU

Radni Białegostoku upamiętnili pracowników urzędu miar w stulecie jego powstania

    PAP/AT    23 maja 2022 - 11:27
Radni Białegostoku upamiętnili pracowników urzędu miar w stulecie jego powstania
Urząd Miar w Białymstoku obchodzi 100 - lecie (fot. bialystok.gum.gov.pl)

Białostocka rada miasta przyjęła w poniedziałek uchwałę upamiętniającą pracowników miejscowego Urzędu Miar, w stulecie jego założenia. W ramach zaplanowanych na ten dzień obchodów m.in. odsłonięta została tablica pamiątkowa na budynku Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku.
  • Radni zaznaczyli w stanowisku, że OUM wspiera regionalną gospodarkę i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, systemu podatkowego, ochrony zdrowia i porządku publicznego, współpracuje z trzema uczelniami w północno-wschodniej Polsce.
  • W setną rocznicę powstania urzędu miar w Białymstoku Rada Miasta Białystok oddaje hołd wszystkim białostockim metrologom stojącym przez sto lat na straży dokładności pomiarów i systemu metrycznego w Białymstoku i województwie - napisali radni.
  • Jesteśmy, można powiedzieć, na równi z systemem monetarnym, chyba najważniejszym elementem w państwie, przyrzekamy że będziemy stali dalej na straży metra i kilograma - powiedział dyrektor OUM w Białymstoku Mirosław Wnorowski.

Autorem projektu stanowiska był radny PiS Paweł Myszkowski; zostało ono przyjęte bez dyskusji i jednogłośnie.

Miejscowy Urząd Miar w Białymstoku został utworzony 21 maja 1922 r. na mocy Dekretu o miarach, podpisanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego. "Dekret ów stanowił podwaliny tworzącego się Państwa Polskiego i ujednolicenia systemu miar na terenach Rzeczypospolitej, gdzie każdy z trzech zaborców posługiwał się własnymi miarami. Żadne państwo, tak jak bez systemu monetarnego, nie może funkcjonować bez systemu miar" - głosi przyjęte stanowisko radnych.

Radni przypomnieli, że urząd miar w Białymstoku przez długi czas funkcjonował w ramach okręgu warszawskiego, początkowo jako miejscowy, a później jako obwodowy. Od początku 2019 rozpoczął działalność jako Okręgowy Urząd Miar (OUM) w Białymstoku i jest dziesiątą tego typu instytucją w Polsce, z wydziałami zamiejscowymi w Ostrołęce, Suwałkach i Ełku a zasięgiem obejmuje nie tylko województwo podlaskie, ale też część mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Radni napisali w stanowisku, że OUM wspiera regionalną gospodarkę i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, systemu podatkowego, ochrony zdrowia i porządku publicznego, współpracuje z trzema uczelniami w północno-wschodniej Polsce.

"W setną rocznicę powstania urzędu miar w Białymstoku Rada Miasta Białystok oddaje hołd wszystkim białostockim metrologom stojącym przez sto lat na straży dokładności pomiarów i systemu metrycznego w Białymstoku i województwie" - napisali radni.

Za przyjęcie okolicznościowej uchwały dziękował dyrektor OUM w Białymstoku Mirosław Wnorowski. "Jesteśmy, można powiedzieć, na równi z systemem monetarnym, chyba najważniejszym elementem w państwie (...), przyrzekamy że będziemy stali dalej na straży metra i kilograma" - mówił. Przypomniał też, że od blisko trzech lat jest w mieście ulica Metrologów; jak mówił - to jedyna taka inicjatywa na świecie.

W poniedziałek zorganizowane zostały obchody stulecia urzędu miar w Białymstoku. W ich ramach m.in. odsłonięto okolicznościową tablicę na budynku Okręgowego Urzędu Miar.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!