Partnerzy portalu

7. edycja konferencji Stormwater Poland

  • ZWI
  • 6 lipca 2023 - 18:33
STORMWATER POLAND to międzynarodowa konferencja, podczas której eksperci i autorytety z Polski i świata dzielić się będą wiedzą, integrować środowisko i wypracowywać nowe kierunki działań. Tegorocznej edycji konferencji przewodzić będzie hasło Adaptacja z jakością.

Podczas tegorocznego Stormwater Poland uwaga zostanie ponownie skierowana na deszcz. Ponownie, nie znaczy jednak tak samo!

Przede wszystkim widoczna już jest nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, z programem FEnIKS na czele. Perspektywa to także „punkt widzenia, z jakiego coś jest przedstawiane lub oceniane”.

Na zmiany klimatu, na deszczówkę w miastach możemy patrzeć z różnej perspektywy: włodarzy miast, którzy muszą zadbać o ich bezpieczeństwo i odporność na zmiany klimatyczne, producentów, których urządzenia i produkty coraz lepiej wpisują się w ideę zielonych miast i wreszcie mieszkańców, czyli nas wszystkich, którzy chcemy żyć w miastach przyjaznych, bezpiecznych, gdzie woda jest sprzymierzeńcem a nie wrogiem.

Perspektywa to także wg słownika PWN „rozległy widok”, ale również „to, co się daje przewidywać w przyszłości”. Ambicją organizatorów konferencji jest uzyskanie szerszego spojrzenia na problem deszczówki w miastach, w dającej się przewidzieć przyszłości. Gdy jednak ta przyszłość zbliża się wielkimi krokami, poprzez coraz nowsze technologie, urządzenia, pomiary, możliwości AI, stawiają oni pytanie, która z tych nowinek już teraz powinna być przez nas wprowadzana?

Obszar działania jest przecież znacznie szerszy niż tylko retencja wód opadowych i radzenie sobie z odprowadzeniem wody. Katastrofa na Odrze uświadomiła nam naocznie, poprzez atakujące nas w mediach zdjęcia tysięcy uśmierconych ryb i zwierząt wodnych, wagę jakości wody zrzucanej do rzek. Czy umiemy zadbać o jakość zlewnii? Czy nie wyczerpaliśmy już zdolności środowiska do buforowania obciążeń, które na nie nakładamy, w postaci zanieczyszczeń, w postaci przekształcania przyrody, albo też ograniczania terenów zielonych na skutek urbanizacji?

Nasze działania w dobie zmian klimatu mają głęboki sens, motywujący nas do podejmowania wspólnego wysiłku, dzielenia się wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniami. Trudno o lepsze miejsce do uzyskania lepszej perspektywy na deszcz niż Stormwater Poland 2023 w Katowicach.

Portal Samorządowy jest patronem medialnym wydarzenia.
Program: https://stormwaterpoland.com/program-konferencji/dzien-1/
Zapisy: https://stormwaterpoland2023.konfeo.com/pl/groups

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!