Partnerzy portalu

1,5 mln zł na dostosowanie budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w Podlaskiem

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 30 maja 2023 - 15:04
Blisko 1,5 mln zł dofinansowania na dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych otrzymają podlaskie samorządy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. We wtorek podpisano umowy z władzami Białegostoku i Łomży.

Umowy podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, które jest pośrednikiem w przyznawaniu pieniędzy z PFRON.

Jak mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, w tym roku województwo dysponuje ponad 13 mln zł z PFRON-u, to więcej niż w latach poprzednich. Dodał, że coraz więcej umów na dofinansowanie ze środków funduszu dotyczy dostosowania budynków użyteczności publicznej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Kwota nie załatwia wszystkich potrzeb, ale pula rośnie

Wartość podpisanych we wtorek trzech umów to ponad 1,5 mln zł, wcześniej podpisano dwie umowy na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł.

"To oczywiście nie załatwia wszystkich potrzeb, ale cały czas ta pula środków ulega zwiększeniu przez obecny zarząd województwa podlaskiego" - mówił Kosicki.

Gratulował samorządom dobrych pomysłów i liczy, że takich projektów będzie więcej, a dzięki temu więcej budynków w regionie będzie mogło być dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łomża dostosuje dla osób z niepełnosprawnościami Zespół Szkół Specjalnych, a Białystok – V LO i Zespół Szkół Gastronomicznych

Cztery inwestycje ze wsparciem ze środków z PFRON realizuje Białystok. Jak mówił we wtorek przed podpisaniem umów zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, są to inwestycje w placówkach oświatowych warte 30 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 3 mln zł.

Umowy podpisane we wtorek zakładają wybudowania sal gimnastycznych w Zespole Szkół Gastronomicznych i w V Liceum Ogólnokształcącym. Tuchliński dodał, są to szkoły integracyjne, do których uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnościami. W ramach umów, które miasto podpisało z urzędem wcześniej, powstaną inwestycje w dwóch szkołach specjalnych: sala gimnastyczna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym i nowy budynek dydaktyczny w Zespole Szkół nr 16.

W Łomży inwestycja będzie prowadzona w Zespole Szkół Specjalnych. Prezydent tego miasta Mariusz Chrzanowski mówił na konferencji, że była to inwestycja bardzo wyczekiwana, a dzięki dofinansowaniu w szkole zostanie wybudowany pion kuchenny wraz ze wszystkimi instalacjami i wyposażeniem. Chrzanowski podkreślił, że to inwestycja niezwykle ważna, bo dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Dodał, że szkoła angażuje się w życie lokalnej społeczności, np. w organizację dnia osób z niepełnosprawnościami.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!