Partnerzy portalu

11 Listopada. Program centralnych obchodów 103. rocznicy niepodległości Polski

Akcję wspólnego śpiewania hymnu, której w tym roku twarzami są sportowcy - lekkoatleci, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz koncert dla Niepodległej "Chopin / Norwid / Niemen" m.in. zaplanowano w ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • W środę w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca wydarzenia zaplanowane z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski.
  • Wicepremier Gliński wskazał, że głównym celem organizacji wydarzeń rocznicowych jest "wzmacnianie polskiej wspólnoty".

Poinformował, że organizowane przez resort, podległe mu instytucje oraz Biuro Programu "Niepodległa" obchody "dotyczą co najmniej kilkudziesięciu wydarzeń w całej Polsce".

"Ale te obchody, oczywiście, są obchodami znacznie szerszymi. Bardzo wiele instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, podmiotów angażuje się w obchody naszej niepodległości. Dzień 11 listopada i dni wokół tej rocznicy są pełne bardzo ciekawych wydarzeń" - stwierdził.

Wśród nich szef MKiDN wymienił akcję "Niepodległa do Hymnu", w ramach której w kilkuset miejscach w kraju i na świecie 11 listopada Polacy wspólnie śpiewają hymn. Wspomniał również m.in. o Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, koncercie "Chopin/ Norwid/ Niemen", który odbędzie się 10 listopada w stołecznym Teatrze Narodowym oraz zaplanowanym na ten sam dzień otwarciu po remoncie generalnym dworku Józefa Piłsudskiego "Milusin".

Wicepremier Gliński wskazał, że głównym celem organizacji wydarzeń rocznicowych jest
Wicepremier Gliński wskazał, że głównym celem organizacji wydarzeń rocznicowych jest

Do hymnu

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski : "Nie jesteśmy w stanie wszyscy spotkać się w jednym miejscu, na jednych obchodach, na jednym wydarzeniu, koncercie, ale jesteśmy w stanie wszyscy w całej Polsce, ale także poza jej granicami śpiewać polski hymn. Hymn, który nas łączy i to jest symbol naszej jedności. (...) Stąd się właśnie stworzyła akcja +Niepodległa do Hymnu+, gdzie właśnie wszystkich zachęcamy, żeby ten hymn śpiewać" - powiedział Kowalski.

W ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" w samo południe 11 listopada wspólnie zaśpiewany zostanie hymn państwowy. Kowalski przekazał, że przyłączyć do akcji i zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego można w kilkuset miejscach w kraju i na świecie, w których organizatorzy zgłosili swoje wydarzenia do kalendarium na stronie internetowej "Niepodległej" oraz w setkach miejsc, w których Polacy włączą się spontanicznie do akcji. Oczywiście hymn można zaśpiewać również w domu, na balkonie, podwórku z rodziną i sąsiadami.

Jak mówił, "tym miejscem właściwym, gdzie ten hymn wybrzmi, będzie Plac Piłsudzkiego w Warszawie, gdzie 11 listopada o godz. 12 uroczystości państwowe rozpoczną się od odśpiewania hymnu".

W akcję włączą się m.in. hejnaliści z Kościoła Mariackiego w Krakowie, którzy hymn zagrają przed tradycyjnym hejnałem, a także obsługa polskiego pawilonu na EXPO w Dubaju.

W tym roku twarzami kampanii są sportowcy - lekkoatleci zrzeszeni w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Tomasz Majewski, mistrz olimpijski, wielokrotny medalista a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki powiedział, że "to jest największy honor, jaki może być - stać na najwyższym podium, w świetle reflektorów, przy kamerach, kiedy cały świat nas ogląda i móc wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego". "To są chwile, które się pamięta całe życie i to są chwile wielkiego tryumfu" - podkreślił.

Centralne obchody 11 listopad na Placu Piłsudskiego

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" podkreślił, że w trakcie obchodów Święta Niepodległości "nie zabraknie wspólnego, radosnego, rodzinnego świętowania".

"Zapraszamy wszystkie Polki, Polaków, ale też całe rodziny do tego, żeby tuż po oficjalnych uroczystościach, 11 listopada, które odbywają się na Placu Piłsudskiego, przyjść na Krakowskie Przedmieście, gdzie organizowany jest +Festiwal Niepodległa+ - zachęcał Kowalski.

Całość Festiwalu wzorem poprzednich edycji realizowana będzie na jednej z najważniejszych ulic Warszawy, a także Polski - Krakowskim Przedmieściu.

Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentują się znani i popularni artyści. Do udziału w Festiwalu zaproszeni zostali artyści tacy jak Dawid Kwiatkowski, Bitamina, Paweł Domagała, Grubson, Magda Bereda.

Harmonogram – Scena Muzyczna:

14.00-14.15 – Magda Bereda

14.15-15.30 – Bitamina

15.45-17.00 – Dawid Kwiatkowski

17.15-18.30 – Paweł Domagała

18.45 -20.00 – Grubson.

źródło: niepodlegla.gov.pl
źródło: niepodlegla.gov.pl

Scena dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych będzie dedykowana dzieciom oraz całym rodzinom. "Na scenie dla dzieci przez cały dzień będą się odbywały warsztaty, koncerty, spektakle, a finałem będzie koncert +Alicja Janosz Dzieciom+" - poinformował Kowalski.

W tej kolorowej, edukacyjnej przestrzeni artystyczno-kulturalnej najmłodsi będą się bawić w godz. 13.00-18.00. - Atrakcje jednak przewidzieliśmy nie tylko na scenie, ale także w jej pobliżu – tam staną namioty, w których znajdą dla siebie coś młodzi czytelnicy, przyszli dziennikarze i ci najmłodsi, którzy najbardziej lubią klocki - zachęcają organizatorzy.

Harmonogram – Scena Dla Dzieci:

13.00-13.05 – Hymn Polski

13.05-13.10 – Wprowadzenie i informacja o zaplanowanych atrakcjach

13.10-13.20 – Klaun Kluseczka

13.20-13.40 – Projekt Muzyka – warsztaty muzyczne cz. 1

13.40-14.00 – Konkurs wiedzy o polskiej literaturze dziecięcej

14.00-14.40 – Spektakl „Białe i czarne”

14.40-14.45 – Konkurs historyczny – Klocki Cobi

14.45-16.00 – Warsztaty plakatu pt. „W Wolnej Polsce możemy…” – Warsztaty rozpocznie Prezydent Biennale Plakatu prof. Lech Majewski

14.50-15.00 – Quiz o historii radia przygotowany przez Polskie Radio Dzieciom

15.00-15.25 – Projekt Muzyka – warsztaty muzyczne cz. 2

15.25-15.35 – Klaun Kluseczka

15.35-16.20 – Spektakl „Opowieści starego kredensu”

16.20-16.25 – Konkurs historyczny – Klocki Cobi

16.25-16.35 – Quiz o historii radia przygotowany przez Polskie Radio Dzieciom

16.45-17.00 – Klaun Kluseczka

17.00-18.00 – Koncert „Alicja Janosz Dzieciom”

Harmonogram atrakcji poza sceną:

13.00-17.00 – Gra wielkoformatowa „Zadwórze 1920”

13.00-17.00 – „Strefa kreatywnej zabawy” – klocki COBI

13.00-17.00 – Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (Pałac Czapskich) – organizator: ASP

13.00-18.00 – „Kącik Małego Czytelnika” – stanowisko Instytutu Książki

13.00-18.00 – „Warsztaty Młodego Reportera” – stanowisko Polskiego Radia Dzieciom

14.00-16.00 – Warsztaty plakatu – Symbole Narodowe

W ramach festiwalu zaplanowano także scenę tańców polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tu zaprezentowane zostaną tańce ludowe, będzie można także wziąć udział w warsztatach, które poprowadzą Janusz Prusinowski oraz zaproszeni przez niego wybitni polscy muzycy i śpiewacy ludowi.

Biuro Programu "Niepodległa" zaplanowało także atrakcję-happening pn. "Ojcowie niepodległości mówią".

Na balkonie Hotelu Bristol punktualnie o pełnych godzinach od 13 do 20 (8 razy w ciągu dnia) odbędzie się happening, w ramach którego sześciu Ojców Niepodległości przemówi do Warszawiaków swoimi najsłynniejszymi cytatami.

Aktorzy wystylizowani na Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego wygłoszą przemowy do zebranych przed hotelem.

Samo Krakowskie Przedmieście również obfitowało będzie w atrakcje. Ulicą będą przechodzić liczne parady muzyczne oraz taneczne, prezentujące tradycyjne tańce polskie, m.in. polkę, poloneza, tańce warmińskie, śląskie, krakowiaka. Uczestnicy festiwalu będą mogli również zobaczyć pokazy mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego i występy grup rekonstrukcyjnych.

Będzie też okazja do obejrzenia pokazów orkiestry z mażoretkami. Swoje umiejętności zaprezentują również kapele brassbandowe wykonujące muzykę rozrywkową i taneczną. Oprócz tego podziwiać będzie można perełki historii motoryzacji w trakcje parad zabytkowych samochodów oraz powozów konnych.

Częściowo z motoryzacją wiąże się jeszcze jeden element festiwalu. Przy Placu Piłsudskiego, na tyłach budynku Hotelu Raffles Europejski Warszawa ustawiony zostanie mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - mobilne muzeum wyposażone w eksponaty prezentowane w nowoczesnej technologii. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć pamiątki ojców niepodległości eksponowane w formie hologramów, obejrzeć film "Wiktoria 1920" zrealizowany przez Biuro w technologii VR, "zobaczyć" pawilon polski przygotowany na Międzynarodową Wystawę Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w roku 1925, a nawet usłyszeć głos Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kilka atrakcji przygotowało również Muzeum Historii Polski. Na zainteresowanych czeka gra miejska oraz wystawa.

Gra "Tajna misja" będzie miała dwie odsłony: terenową oraz internetową. Gra miejska odbędzie się 11 listopada w Ogrodzie Saskim. Rejestracja i szczegóły dostępne będą na stronie muzhp.pl. Dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce, muzeum przygotowało również internetową wersję gry, dostępną od 11 listopada na stronie muzeum.

W Kordegardzie zobaczyć zaś będzie można wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polski oraz Narodowe Centrum Kultury - "Enigma. Zagadka rozwiązana" pokazującą bardziej lub mniej znane losy polskich kryptologów. Pokazanie zostanie między innymi eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej - wykonaną przez polski wywiad kopię niemieckiej Enigmy.

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego również włącza się w przygotowanie festiwalu. W salach muzeum będzie można zobaczyć między innymi wystawę poświęconą studentkom Uniwersytetu Warszawskiego z lat przełomu 1918-1921. W salach Muzeum UW zaprezentowana zostanie również wystawa Wojskowego Biura Historycznego - Dokumentacja Pałacu Saskiego 1923-1933.

Wspólnie z muzeum UW Biuro Programu "Niepodległa" wyda również jednodniówkę "Kuryer Niepodległości". Jest to specjalne wydawnictwo zawierające szczegółowy program festiwalu, które przez cały dzień będzie rozdawane na Krakowskim Przedmieściu przez ulicznych gazeciarzy w strojach retro. Festiwalowa gazeta w tym roku wzbogacona będzie o specjalną wkładkę przybliżającą historię Pałacu Saskiego oraz o mapę Warszawy - "Niemapę" - nietypowy przewodnik dla całych rodzin, w którym ilustracje i gotowe plany wycieczek pozwalają poznać zabytki Traktu Królewskiego.

Specjale atrakcje - tańce, śpiewanki, warsztaty - zaplanowano także od 11 do 13 listopada w kawiarni "Niepodległa. Miejsce spotkań" w Łazienkach Królewskich. Szczegóły na stronie niepodlegla.gov.pl.

Kilka wydarzeń zaplanowano także przed 11 listopada. 8 i 9 listopada odbędzie się debata online "Jaka Polska? Rozmowy ojców niepodległości". Debatę przygotowało Biuro Programu "Niepodległa" wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Sześciu profesorów zasiądzie by porozmawiać o sześciu ojcach niepodległości, liderach, którzy w latach formowania się niepodległej Polski, mimo różnic dążyli do osiągnięcia wspólnego celu. Każdy z współczesnych naukowców będzie reprezentował poglądy tylko jednej postaci. Pierwsza część debaty zostanie poświęcona losom ojców i ich wyobrażeniom o wolnej Polsce przed 1918 rokiem. Druga część opowie o ich działaniach po 11 listopada i dążeniu do realizacji swojej wizji społeczeństwa i tego, co pozostało z idei Ojców Założycieli II RP.

W debacie wezmą udział historycy, znawcy tematu: Włodzimierz Suleja, Andrzej Friszke, Krzysztof Kawalec, Grzegorz Nowik, Marek Kornat i Grzegorz Bębnik. Debata będzie dostępna m.in. na facebookowym profilu Niepodległej.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert dla Niepodległej "Chopin / Norwid / Niemen".

Podczas muzycznego wydarzenia zaprezentowane zostaną utwory z repertuaru Czesława Niemena do tekstów Cypriana Kamila Norwida, a także muzyka najsłynniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. W koncercie wystąpią Marcin Masecki, Kasia Moś, Tomasz Pokrzywiński, Wojciech Myrczek oraz Stanisław Soyka, a towarzyszyć im będzie orkiestra AUKSO.

Koncert transmitowany będzie na żywo na stronie Niepodlegla.gov.pl oraz w social mediach Niepodległej, 11 listopada będzie można go wysłuchać na antenie Dwójki Polskiego Radia w godzinach popołudniowych, a 13 listopada na antenie TVP Kultura.

Przy okazji święta niepodległości na kilku antenach TVP zobaczyć będzie można dwie premiery filmowe przygotowane przez Biuro Programu "Niepodległa": filmu dokumentalnego o Tadeuszu Kościuszce oraz premierę pierwszego odcinka serii dokumentalnej "Rzeczpospolita Nieodbudowana".

Film "Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny" pokazuje, dlaczego Kościuszko był w stanie stać się symbolem dla wszystkich, którzy zaangażowali się w odzyskanie niepodległości i odbudowę Polski po 1918 roku. Jak etos naszego bohatera wpłynął na Polaków, którzy zaangażowali się w walkę o niepodległość, a później jak połączyli siły, niezależnie od poglądów, w odbudowę państwa. Film jest biografią, w której historycy litewscy, polscy, brytyjscy i amerykańscy, opowiadają o losach Kościuszki, jego umiejętnościach i dokonaniach.

"Rzeczpospolita Nieodbudowana" jest zaś nową serią dokumentalną pokazującą przykłady budowli, które były istotne dla naszego dziedzictwa, a które nie doczekały się odbudowania po ich zniszczeniu. W tej serii głos zabierają historycy zajmujący się między innymi architekturą czy ochroną zabytków. Pierwszy odcinek poświęcony został Pałacowi Saskiemu, który był wraz z pl. Piłsudskiego miejscem, gdzie świętowano kolejne rocznice odzyskania niepodległości w czasach II RP.

KOMENTARZE1

  • barburka 2021-11-08 21:26:41
    TYLKO MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI - 11.11.2021 GODZ.11:11 RONDO ROMANA DMOWSKIEGO.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!