Partnerzy portalu

11 listopada rusza czwarta edycja akcji "Polak z Sercem"

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 15:18
Rusza czwarta edycja akcji "Polak z Sercem" – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 21 listopada zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy przed kościołami i na ulicach polskich miast.

Podczas konferencji prasowej poświęconej akcji, która odbyła się w środę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że akcja "Polak z Sercem" jest wielowymiarowa.

"Pierwszy wymiar to chrześcijańska pomoc drugiemu człowiekowi, który jest w potrzebie (...). Szczególnie myślimy o Polakach na Białorusi, Ukrainie i Litwie - doświadczenia ich życia codziennego, trudności, z którymi się borykają, są wezwaniem podjętym przez młodzież z Polski by tę pomoc z serca płynącą nieść" - stwierdził hierarcha.

Dodał, że ważnym wymiarem akcji jest także "łączność z rodakami pozostającymi na Kresach Wschodnich". "Ważny jest ten wymiar wspólnoty, budowania więzi między Polakami żyjącymi w Polsce i żyjącymi za wschodnią granicą (...). Oni nigdy z Polski nie wyjechali za granicę. To są ci, którzy są cały czas u siebie. Tam kiedyś była Polska, ale historyczne wydarzenia sprawiły, że granica kraju została przesunięta i ci Polacy znaleźli się w innym państwie" - przypomniał bp Miziński.

Według sekretarza generalnego KEP, udział w akcji "Polak z sercem" to także lekcja patriotyzmu. Przypomniał, że akcja została zainicjowana w 2018 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

"Piękne jest to, że jest ona przygotowana przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która w ramach swojej formacji chrześcijańskiej ten wymiar patriotyzmu, miłości do ojczyzny i rodaków, stawia sobie jako jeden z podstawowych celów formacji" - zastrzegł.

Przewodniczący prezydium krajowej rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Patryk Czech poinformował, że akcja "Polak z Sercem" przygotowana została przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży we współpracy z Caritas Lwów, Caritas na Białorusi oraz fundacją Anioły Miłosierdzia.

Wyjaśnił, że to wschodni partnerzy wytypowali 250 rodzin w trudnej sytuacji materialnej, które są beneficjentami akcji i określili ich najważniejsze bieżące potrzeby. "Na pewno potrzebne są produkty żywnościowe, środki czystości, ale też produkty specjalnie dedykowane dla seniorów czy dzieci" - mówił.

Poinformował, że akcja "Polak z Sercem" ruszy 11 listopada a jej finał zaplanowany jest na 15 stycznia 2022 r. "Od 11 listopada do 21 listopada - czyli uroczystości Chrystusa Króla - zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna do puszek. Zostało zgłoszonych 110 sztabów młodych ludzi, którzy będą kwestować przed kościołami, w parkach i w szkołach. Zebrane przez nich pieniądze zostaną przeznaczone na produkty żywnościowe dla Kresowiaków" - mówił.

Dodał, że 11 listopada pod adresem www.polakzsercem.pl zostanie uruchomiona zbiórka internetowa przy pomocy e-Daromatu, czyli wirtualnej platformy do przekazywania pieniędzy na konkretne potrzeby naszych rodaków. W ten sposób pieniądze można przekazywać do 15 stycznia. "Do 15 stycznia można będzie także wysłać SMS-a o treści "KRESY" pod numer 72052.

Zaznaczył, że środki zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone m.in. na wymarzone prezenty pod choinkę oraz przybory szkolne dla dzieci z rodzin wielodzietnych czy miniradia dla seniorów, za pomocą których będą mogli słuchać polskich stacji radiowych.

W poprzedniej edycji akcji do Polaków mieszkających za wschodnią granicą trafiło ponad 100 tys. zł. Kupiono za nie żywność, przybory szkolne i środki czystości. Zebrane pieniądze wsparły 251 rodzin na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Umożliwiły też wydanie 13,5 tys. gorących posiłków w stołówkach dla ubogich na Białorusi.

Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - organizacja powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 1990 r. KSM działa w 31 polskich diecezjach i zrzesza 9 tys. młodych ludzi. Głównym zadaniem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!