Partnerzy portalu

11 lutego V Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, 18 lutego - także we Wrocławiu

  • PAP
  • 1 lutego 2023 - 13:02
Około 1,5 tysiąca biegaczy weźmie udział w V Biegu Pamięci Sybiru, który 11 lutego odbędzie się w Białymstoku, a tydzień później, 18 lutego - po raz pierwszy - także we Wrocławiu - poinformowali w środę organizatorzy na konferencji prasowej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar wywózek na Sybir i pielęgnowanie pamięci o nich.

10 lutego 2023 r. przypada 83. rocznica pierwszej masowej wywózki z 1940 r. obywateli Polskich na Sybir. Deportowało ich NKWD.

"Od kilku lat upamiętniamy to wydarzenie właśnie biegiem (...) Chcemy pokazywać i przypominać naszą historię właśnie za pośrednictwem tego typu wydarzeń. Nie tylko wystawy, nie tylko prezentacje, nie tylko historia osób, które na tej nieludzkiej ziemi były, ale też chcemy docierać - właśnie organizując ten bieg - do kolejnych pokoleń, głównie młodych ludzi, którzy nie tylko pobiegną, ale też dzięki temu, że w tym biegu wezmą udział, przypomną sobie przeszłość" - mówił dziennikarzom zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dodał, że chodzi o to, aby w nowoczesny sposób docierać do młodych z pamięcią o ważnej przeszłości.

Bieg organizuje Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński podkreślił, że w biegu chodzi o upamiętnienie wszystkich tych, którzy byli deportowani na Sybir w latach 1940-41.

Bieg można zadedykować konkretnej osobie deportowanej. "Co o znaczy? Każdy z nas może wpisać imię i nazwisko członka swojej rodziny (na numer startowy), znajomego, ale jeżeli nie zna takiej osoby, my, jako Muzeum Pamięci Sybiru przygotowaliśmy listę (osób) z krótką informacją (o nich), można wybrać konkretną osobę i upamiętnić" - mówił Śleszyński.

Bieg - i w Białymstoku, i we Wrocławiu - będzie rozgrywany na dystansie 5 km. W Białystoku w Lesie Solnickim, we Wrocławiu w Lesie Osobowickim. Bieg zacznie się o godz. 18.00.

"Jest to próba rozszerzenia naszej propozycji Biegu Pamięci Sybiru także na inne miasta" - mówił o Wrocławiu prof. Śleszyński. Wyjaśnił, że Wrocław wybrano dlatego, że mieszka tam bardzo wielu potomków Sybiraków.

Od 11 do 28 lutego można też wziąć udział w biegu wirtualnym. Taka formuła zaistniała w czasie pandemii i - jak ocenili organizatorzy - sprawdziła się. Trzeba się zapisać, pokonać w tym terminie - w dowolnym miejscu na świecie - dystans biegu, przesłać dane do organizatorów. Będą one zsumowane i są odnoszone do odległości gdzie byli zsyłani Polacy.

"Dzięki temu potomkowie Sybiraków mogą brać udział w tym biegu nie tylko w Polsce, a także na innych kontynentach, a trzeba pamiętać, że potomkowie są rozrzuceni tak naprawdę po całym świecie" - dodał Śleszyński.

Szef Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński zaznaczył, że bieg jest dla każdego. 5 km można bowiem także przejść szybkim marszem. Podkreślał, że rywalizacja sportowa schodzi w tym przedsięwzięciu na drugi plan, bo chodzi głównie o pamięć i upamiętnienie Sybiraków.

Każdy uczestnik biegu dostanie specjalny medal. W tym roku są na nim skrzypce, które są w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru. Instrument miał na zesłaniu Józef Jąkała, do muzeum przekazała je jego rodzina z Wrocławia - mówił Kuczyński. Na medalu są też co roku umieszczane nazwy miejscowości na Syberii, gdzie byli deportowani Polacy. W tym roku jest to Tobolsk.

Na konferencji podano, że w poprzednich edycjach biegu wzięło udział ok. 4 tys. osób.

Obecnie zapisało się 1,2 tys. - poinformował dyrektor Śleszyński. Zapisy na bieg tradycyjny trwają do 5 lutego, na wirtualny do 28 lutego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!