Partnerzy portalu

15 tys. razy wyjeżdżało w listopadzie wrocławskie pogotowie ratunkowe

  • PAP
  • 5 grudnia 2021 - 10:33
W listopadzie 2021 r. Dyspozytornia Medyczna we Wrocławiu przyjęła blisko 30 tys. zgłoszeń na numer alarmowy, z czego ponad 15 tys. razy do zgłoszenia wysyłane były zespoły ratownictwa medycznego. Do chorych na COVID-19 było 1,7 tys. wyjazdów.

Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski poinformował w komunikacie, że Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu - największa jednostka pogotowia na Dolnym Śląsku - realizuje całodobowo bardzo dużą liczbę interwencji.

We Wrocławiu zabezpiecza ponad 1,2 mln osób. Pogotowie dociera do każdego przyjętego przez dyspozytora medycznego zgłoszenia.

"Przykładowo w miniony weekend dyspozytornia odebrała ponad 3,2 tys. połączeń na numer alarmowy, z czego do ponad 1,6 tys. zgłoszeń dyspozytor wysyłał zespoły ratownictwa medycznego. W listopadzie br., Dyspozytornia Medyczna we Wrocławiu przyjęła blisko 30 tys. zgłoszeń na numer alarmowy, z czego ponad 15 tys. razy do zgłoszenia wysyłane były zespoły. Uśredniając, w ciągu każdej doby dyspozytornia przyjmowała blisko tysiąc zgłoszeń i ponad 500 razy wysyłała do interwencji zespoły" - napisano w komunikacie.

W listopadzie br., wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w czwartej fali pandemii, pogotowie ratunkowe wykonało ponad 1,7 tys. wyjazdów do pacjentów z rozpoznaniem COVID-19.

"Wzmożona liczba interwencji covidowych, po ich zakończeniu wymaga procedury dekontaminacji ambulansów. ZRM-y mogą mieć również wydłużone czasy oczekiwania na SOR-ach, kiedy czekają na przekazanie pacjenta na odział ratunkowy szpitala. Natomiast drugą kwestią są tzw. zgłoszenia oczekujące. Dyspozytor, na podstawie pilności zgłoszeń, kieruje ZRM w priorytetowej kolejności do interwencji ratujących życie" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik dodał, że gdy brakuje wolnych karetek, w sytuacjach nagłych - np. zagrożenia życia - dysponowane są zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub zastępy straży pożarnej, które współpracują z pogotowiem w kwestii pierwszej pomocy medycznej.

Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu w swojej strukturze posiada Dyspozytornię Medyczną zlokalizowaną we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej, która przyjmuje zgłoszenia do nagłych zdarzeń medycznych z obszaru działania zespołów ratownictwa medycznego, których dysponentem jest Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. Jego obszar działania obejmuje powiaty: wrocławski, milicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki i wołowski oraz zgłoszenia z powiatów: oleśnickiego, ząbkowickiego, kłodzkiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. Dyspozytornia Medyczna we Wrocławiu dysponuje 72 zespołami ratownictwa medycznego. To 17 zespołów specjalistycznych "S" oraz 55 zespołów podstawowych "P".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!