Partnerzy portalu

20 tys. podpisów pod wnioskiem za odwołaniem prezydenta Bytomia

  • PAP
  • 2 kwietnia 2012 - 17:48
Wnioski o odwołanie prezydenta Bytomia Piotra Koja oraz Rady Miejskiej złożono w poniedziałek w katowickiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego. W zbieranie podpisów zaangażowana była m.in. Liga Obrony Suwerenności.

Przedstawiciel okręgu śląskiego Ligi Obrony Suwerenności Dawid Gruszka powiedział dziennikarzom, że wniosek jest wyrazem "zdecydowanego sprzeciwu" wobec polityki władz z kilku powodów. Są nimi m.in.: postępujące zubożenie miasta, reorganizacja szkolnictwa, która - zdaniem Gruszki - "sprowadza się do likwidacji wielu bytomskich placówek". Dodał, że inicjatywę referendum poparło także kilku radnych opozycji.

Referendum chce także Janusz Wójcicki, przewodniczący rady rodziców w Technikum nr 4 - szkole, której uczniowie zostaną od września przeniesieni do dwóch innych placówek w mieście. Uczniowie technikum sprzeciwiając się decyzji miasta okupowali swoją szkołę na początku stycznia.

- Szkoła została w naszym mniemaniu zlikwidowana, bo tak zwane podzielenie czy przeniesienie jest jej faktyczną likwidacją - powiedział Wójcicki.

Prezydent Piotr Koj (zabierz głos/oceń prezydenta)  napisał w oświadczeniu przekazanym, że trudne decyzje, które musiał podjąć i które podjąć musiałby każdy prezydent tego miasta, stały się okazją do realizacji planu liderów PiS, którzy już w wieczór wyborczy zapowiedzieli referendum.

- Demokracja, jako ustrój, daje mieszkańcom wiele możliwości udziału i wpływu na władzę. I ja to szanuję. Jednym z tych elementów jest stała ocena mojej pracy. Codziennie podejmuję działania, które mają jeden cel: rozsądne zarządzanie naszym majątkiem dla dobra całej wspólnoty Bytomia. Dojrzałość i odpowiedzialność nie pozwalają mi obiecać wszystkim wszystkiego czego chcą - oświadczył Koj.

Pod wnioskiem za odwołaniem prezydenta miasta zebrano - jak poinformował pełnomocnik Ligi Obrony Suwerenności Janusz Błaszczyk - ponad 20 tys. podpisów, a pod drugim, o odwołanie Rady Miejskiej - ponad 18 tys. Bytom liczy ok. 170 tys. mieszkańców.

Komisarz wyborczy ma 30 dni na sprawdzenie wniosków oraz wydanie postanowienia o zarządzeniu bądź odmowie zorganizowania referendum. W tym czasie będzie sprawdzana poprawność złożonych podpisów. Od momentu ukazania się postanowienia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego referendum powinno się odbyć w ciągu 50 dni (w tym wypadku najpóźniej w drugiej połowie czerwca).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!