Partnerzy portalu

21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 14:26
W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który w tym roku przypada 21 listopada, MIVA Polska organizuje akcję "Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans", dzięki której planuje kupić dwa ambulanse. Jeden do ośrodka zdrowia w Boliwii, a drugi do ośrodka w północnym Kamerunie.

Z inicjatywy ONZ w trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

W ramach obchodów MIVA Polska organizuje w Polsce akcję "Ratujemy Życie - Misyjny Ambulans", dzięki której planuje kupić dwa ambulanse do misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia oraz kilka motocykli - poinformowano w komunikacie przekazanym PAP.

Jeden ambulans przeznaczony jest do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w wiosce Ivirgarzama w Boliwii, oddalonej 4-6 godz. jazdy od Cochabamba w tropikalnej części tego kraju. Zgromadzenie od 12 lat prowadzi tam ośrodek zdrowia z salą porodową, laboratorium i apteką.

"Chorzy z odległych wiosek otrzymują konsultacje lekarskie, mogą też uzyskać pomoc dentystyczną. Wykonywane są też proste zabiegi chirurgiczne, badania USG i RTG. Ośrodek prowadzi działalność profilaktyczną w terenie. Potrzebujący otrzymują wtedy leki i środki opatrunkowe. Osoby wymagające specjalistycznej pomocy medycznej, ofiary wypadków, matki rodzące na cesarskie cięcie muszą być przetransportowane do odległego szpitala w Cochabamba, dlatego niezbędny jest ambulans" - wskazuje MIVA Polska.

Drugi ambulans ma być przekazany do prowadzonego od 2012 r. Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej w wiosce Figuil w północnym Kamerunie.

"W placówce prowadzone są konsultacje dzieci i dorosłych, szczepienia ochronne. Siostry zajmują się także niedożywionymi dziećmi oraz osobami chorymi na HIV/AIDS. Szczególną troską otaczają kobiety w ciąży oraz noworodki. Średnio rocznie konsultowanych jest ok. 10 tys. chorych z pobliskich i odległych wiosek. Obecnie w trakcie budowy jest nowy oddział położniczy, w którym kobiety oczekujące potomstwa będą miały zapewnione lepsze warunki oraz opiekę przed, w trakcie i po porodzie" - poinformowała MIVA Polska.

W Afryce polscy misjonarze i misjonarki prowadzą ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, a także 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów i ok. 20 domów dla chronicznie chorych.

Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych dyrektor MIVA Polska i krajowy duszpasterz kierowców wskazują, że jest możliwość wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w wypadku śmierci.

"Wyrażenie takiej zgody jest aktem miłości wobec bliźniego, służącym życiu" - zaznaczył dyr. MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki.

W biurze MIVA Polska można otrzymać obrazki ze św. Krzysztofem, na których odwrocie jest formularz imiennej zgody na pobranie narządów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!