Partnerzy portalu

26 czerwca rusza akcja "Bezpieczny autokar"

  • PAP
  • 20 czerwca 2020 - 06:15
26 czerwca rusza akcja "Bezpieczny autokar". W całym kraju inspektorzy z 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego będą sprawdzali pojazdy wiozące dzieci i młodzież na wakacje. Kontrole będą się odbywać zarówno w wyznaczonych stałych punktach, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych, ale przede wszystkim na trasach wiodących do letnich kurortów – poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka prasowa GITD Monika Niżniak.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak przekazała rzeczniczka GITD inspektorzy będą prowadzić nie tylko rutynowe kontrole, ale również reagować na sygnały wpływające od rodziców lub opiekunów wycieczek. "Zainteresowanie akcją +Bezpieczny autokar+ jest coraz większe, dlatego warto zgłosić konieczność przeprowadzenia kontroli z kilkudniowym wyprzedzeniem" - powiedziała Monika Niżniak.

Dodała, że dane poszczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej: https://gitd.gov.pl/kontakt/witd/.

"Inspektorzy przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą specjalnie przygotowany punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem" - poinformowała Niżniak.

Zaznaczyła też, że wnioski rodziców i opiekunów mają charakter prewencyjny i nie są związane z bezpośrednio stwierdzonymi nieprawidłowościami lub wątpliwościami. "Opiekunowie chcą mieć pewność, że dzieci wyjeżdżają sprawnym autokarem, dlatego z wyprzedzeniem proszą o kontrole" - podkreśliła Niżniak.

W trakcie czynności kontrolnych inspektorzy ITD sprawdzają stan techniczny pojazdów, uprawnienia kierowców i przewoźników, czas pracy kierujących oraz ich trzeźwość. "Inspektorzy będą wykorzystywać najnowocześniejszy sprzęt jakim dysponuje Inspekcja, w tym najnowszy zakup - 64 furgony wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolny, który umożliwi m.in. szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu np. hamulcowego, czy układu oczyszczania spalin" - podała rzeczniczka GITD.

Przekazała także, że w ocenie inspektorów ITD, którzy prowadzą wzmożone kontrole w ramach akcji "Bezpieczny autokar" od 2003 roku, po polskich drogach jeżdżą autokary w coraz lepszym stanie. Jak pokazują jednak wyniki kontroli inspekcji - wciąż można spotkać pojazdy, które powinny być wycofane z ruchu, dlatego kontynuowanie tego typu działań kontrolnych jest nadal niezbędne.

Akcja potrwa do końca sierpnia.

W trakcie ubiegłorocznych wakacyjnych działań kontrolnych inspektorzy ITD sprawdzili 2024 autokary. Zatrzymano 96 dowodów rejestracyjnych (4,7%), z czego 16 (0,8%) ze względu na zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny pojazdów, inspektorzy wydali również zakazy dalszej jazdy. Czynności zakończono także nałożeniem 534 mandatów karnych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!