Partnerzy portalu

300 tys. szczepionek przeciw grypie w listopadzie w aptekach

  • PAP
  • 17 listopada 2021 - 10:41
W listopadzie do aptek trafiają kolejne transze szczepionek przeciw grypie - łącznie ok. 300 tys. sztuk. W sumie w sezonie 2021/22 do Polski trafi 4-5 mln dawek, z czego 1,36 mln będzie dostępne w aptekach, a 760 tys. zostanie przekazane do zakładów opieki zdrowotnej.

"Pozostała część znajdzie się w dyspozycji Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych" - poinformowało w środę PAP Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W komunikacie zaznaczono, że kolejne transze będą pojawiać się sukcesywnie w aptekach.

W tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy zakupiono 2,3 mln dawek. Ministerstwo Zdrowia dodatkowo rozszerzyło listę bezpłatnych szczepień o kolejne grupy osób - 100 proc. refundacji przysługuje kobietom w ciąży, natomiast z 50 proc. zniżki mogą skorzystać dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia i dorośli z grup ryzyka powikłań pogrypowych.

Począwszy od sezonu 2016/17 można zaobserwować stopniowy wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw grypie w naszym kraju. "Poziom wyszczepienia przeciw grypie w polskim społeczeństwie od ostatnich pięciu sezonów systematycznie rośnie - w sezonie 2019/20 zaszczepionych było 4,12 proc. rodaków, w kolejnym sezonie zaś już 6,03 proc. Możemy prognozować, że jeśli wszystkie szczepionki, które dotrą w tym roku do Polski zostaną wykorzystane, to zaszczepionych będzie już ponad 10 proc. społeczeństwa" - poinformowało Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W komunikacie wskazano, że w ubiegłym roku na rynku dostępnych było tylko 2,3 mln szczepionek, zaś w tym sezonie dostępnych będzie pomiędzy 4 a 5 mln dawek, czyli ponad dwa razy więcej. "Możliwe, że zwiększona podaż wpłynie na zwiększony popyt i Polacy będą szczepić się przeciw grypie chętniej, niż w poprzednich sezonach" - oceniono.

Kolejne dawki trafiają do podmiotów leczniczych sukcesywnie. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w sumie w listopadzie 300 tys. szczepionek przeciw grypie ma pojawić się w aptekach w całym kraju.

Podkreślono, że szczepienia stanowią podstawową broń w walce z grypą, co potwierdzają krajowe i międzynarodowe wytyczne medyczne, które wskazują na zasadność zwiększenia liczby szczepień przeciw grypie, zwłaszcza u dzieci.

Zaznaczono, że jesień to najlepszy czas na zabezpieczenie organizmu - przyjęcie szczepionki w listopadzie, grudniu czy nawet w styczniu niesie ze sobą wymierne korzyści zdrowotne. Przypomniano jednocześnie, że "pacjent nabywa odporność poszczepienną ciągu 2-3 tygodni od przyjęcia preparatu, a samo szczepienie chroni nie tylko przed zakażeniem wirusem grypy, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych powikłań".

Prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wyjaśnił, że szczyt zachorowań na grypę przypada pomiędzy styczniem a marcem, w związku z tym najlepiej wykonać szczepienie przed tym okresem. "Można zatem zaszczepić się nawet w grudniu, a także na początku kolejnego roku, jeżeli tylko będą dostępne szczepionki. Ze względu na to, że objawy COVID-19 i grypy są do siebie bardzo zbliżone, z większym prawdopodobieństwem będzie można wykluczyć zachorowanie na grypę u pacjenta, który był zaszczepiony" - wskazał prof. Antczak.

Poinformowano, że w tym sezonie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży. "50 proc. refundacja przysługuje osobom w wieku 65-74 lata, osobom w wieku 18-64 lat cierpiącym na choroby współistniejące (np. astmę, niewydolność układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory). Dodatkowo od listopada b.r. z 50 proc. refundacji mogą skorzystać także dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. Najmłodsi mają do dyspozycji szczepionki w formie donosowej i domięśniowej, zaś dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie, z tym, że w pełnej odpłatności" - czytamy w komunikacie.

Wskazano, że osoby uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie potrzebują skierowania na szczepienie od lekarza. Wystarczy, że pacjenci objęci refundacją zgłoszą się do jednego z punktów szczepień i zarezerwują termin iniekcji. "Powinni jednak pamiętać o wypełnieniu oświadczenia oraz rozmowie z lekarzem kwalifikującym do szczepienia" - zaznaczono.

Na szczepienie osoba powinna zgłosić się zdrowa, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Eksperci rekomendują, że szczepienia przeciw grypie można dokonać jednocześnie wraz ze szczepieniem przeciw COVID-194. Mapa punktów, w których można wykonać bezpłatne szczepienie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype.

Obecnie trwają również prace legislacyjne nad rozszerzeniem kwalifikacji farmaceutów, którzy mogliby wykonywać w aptekach szczepienia już nie tylko przeciw Covid-19, ale również przeciw grypie, a także kwalifikować dorosłych do szczepień, co znacznie przyspieszy i ułatwi całą procedurę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!