Partner portalu

45 protestów wyborczych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu

  • PAP
  • 25 października 2018 - 15:21
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu wniesiono dotychczas 45 protestów wyborczych – poinformowało biuro prasowe poznańskiego sądu. SO nie jest jednak w stanie obecnie określić, ile protestów z tej liczby dotyczy wątpliwości w sprawie przebiegu i ważności głosowania.

"Dotychczas do poznańskiego sądu okręgowego wniesiono łącznie 45 protestów wyborczych związanych z niedzielnymi wyborami. Z tej liczby 21 protestów złożono bezpośrednio w samym Poznaniu, 22 w zamiejscowym wydziale poznańskiego SO w Pile, natomiast dwa - w wydziale zamiejscowym w Lesznie" - powiedziała Katarzyna Błaszczak z biura prasowego poznańskiego sądu okręgowego. Poznański sąd podkreślił jednak, że nie jest w stanie obecnie określić, ile wniosków z tej liczby dotyczy protestów wyborczych związanych z samym przebiegiem głosowania i mogących wpłynąć na ważność wyborów samorządowych, ale ile dotyczy postępowań związanych z nieprawidłowościami jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, czyli przed dniem głosowania 21. października.

Jak dodała Błaszczak, SO nie podaje informacji dotyczących zarzutów wskazanych we wniesionych protestach wyborczych.

W Poznaniu, jeszcze w poniedziałek, w trakcie przyjmowania protokołów przez Miejską Komisję Wyborczą w Poznaniu, jeden z protestów został przekazany bezpośrednio członkom komisji.

Jak tłumaczył przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Poznaniu Piotr Majchrzak, "wniosek dotyczył zarzutu, że pan Waldemar Włodzimierz Witkowski miał w jednym z obwodów otrzymać jeden głos, w sytuacji, kiedy cztery osoby złożyły oświadczenie, że na niego głosowały (…) we wniosku było żądanie powtórnego przeliczenia głosów w tej komisji" - powiedział Majchrzak.

Dodał, że według Kodeksu wyborczego protesty wyborcze powinny być kierowane bezpośrednio do sądu, od którego zależeć będzie, czy wniosek odrzuci, zdecyduje o umorzeniu postępowania, czy o jego merytorycznym rozpoznaniu.

Majchrzak wskazał, że jeżeli sąd zdecyduje się rozpoznać protest, to zwróci się do miejskiej komisji o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Sąd może również zarządzić sprawdzenie przebiegu głosowania w tym obwodzie. Przy rozpoznawaniu takich protestów wyborczych kluczową kwestią jest jednak to, czy jego uwzględnienie bądź nie mogłoby mieć rzeczywisty wpływ na wynik wyborów.

"W tym przypadku sąd musiałby rozważyć, czy te cztery głosy mogłyby mieć rozstrzygające znaczenie w odniesieniu do wyniku głosowania w obwodzie, a w dalszej kolejności do wyników wyborów w okręgu, czyli łącznych głosów oddanych na daną listę i konkretną osobę" - tłumaczył Majchrzak.

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski startował w niedzielnych wyborach do sejmiku województwa wielkopolskiego. Był liderem listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem w okręgu obejmującym miasto Poznań. Według ostatecznego protokołu miejskiej komisji wyborczej w Poznaniu na listę KKW SLD Lewica Razem w stolicy Wielkopolski oddano łącznie 15 tys. 185 głosów, w tym na Witkowskiego - 8756. Według oficjalnych wyników wyborów, Witkowski nie otrzymał mandatu radnego.

W wyborach samorządowych istnieje domniemanie ważności wyborów - jeśli nie wpłyną protesty wyborcze lub żaden z protestów nie doprowadzi do uznania nieważności wyborów, wybory samorządowe są uznawane za ważne.

Protest wyborczy wnosi się do właściwego sądu okręgowego w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia przez komisarza wyborczego zbiorczych wyników wyborów na terenie województwa; protesty, które są wniesione wcześniej mogą zostać odrzucone przez sąd. W przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, protesty wnosi się po zakończeniu całej procedury wyborczej, czyli po drugiej turze wyborów.

Sąd okręgowy rozpoznaje protesty wyborcze w postępowaniu nieprocesowym, w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!