Partnerzy portalu

500 plus w nowym okresie świadczeniowym już na kontach świadczeniobiorców

  • PAP/AKC
  • Opublikowano: 1 czerwca 2023 - 08:30
1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia 500 plus. W czwartek wypłaciliśmy pierwsze ponad 600 mln złotych. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
  • 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus". Potrwa do 31 maja 2024 r.
  • Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
  • "W czwartek ZUS przelał na konta rodziców 622 mln zł. We wtorek, 6 czerwca, kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat" - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Do chwili obecnej ZUS przyznał świadczenia dla blisko 6,2 mln dzieci. "Zdecydowana większość świadczeń, złożonych przed rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego, będzie wypłacana dokładnie w tym samym terminie, w jakim wypłacaliśmy dotychczas świadczenie 500 plus" - dodała prof. Uścińska.

Terminy wypłat świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Wnioski o świadczenie składane są wyłącznie drogą elektroniczną

Prezes ZUS przypomniała, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów - poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej.

"Zachęcamy rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store" - wskazała prof. Uścińska.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500 plus, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe, czy świadczenie Dobry Start - 300 plus. Nabór wniosków o wyprawkę szkolną w tym roku rusza już za miesiąc.

ZUS wyjaśnił, że jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Szefowa ZUS: nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o 500 plus

"Wniosek jest konieczny do otrzymania świadczenia. Jeśli zostanie złożony w czerwcu, ZUS będzie miał zgodnie z przepisami czas na wypłatę do końca sierpnia, choć oczywiście wraz z wyrównaniem od czerwca. W praktyce 500 plus przyznajemy i wypłacamy znacznie szybciej niż to wynika z ustawowych terminów. Ale na przykład wniosek złożony w lipcu nie pozwoli na wypłatę świadczenia za czerwiec" - zaznaczyła prezes Zakładu.

Inaczej jest, gdy wniosek jest składany na nowo narodzone dziecko.

"Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w ciągu trzech miesięcy od dnia jego urodzenia, uzyska prawo do świadczenia od dnia urodzenia dziecka" - wyjaśnia prof. Uścińska.

Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!