Partnerzy portalu

57 samorządów odebrało promesy na likwidację szkód powodziowych

  • PAP
  • Opublikowano: 13 sierpnia 2014 - 12:45 | Zaktualizowano: 13 sierpnia 2014 - 12:47
57 dolnośląskich samorządów odebrało rządowe promesy na łączną kwotę ponad 23,5 mln zł. Pieniądze posłużą odbudowie zniszczeń powstałych w wyniku powodzi. To druga w tym roku transza takiej pomocy.

Promesy otrzymało 45 gmin i 12 powiatów. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa i są przeznaczone na odbudowę dróg, mostów oraz remont innych obiektów, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, a przede wszystkim powodzi. Kwota 23,5 mln zł jest dofinansowaniem na remont 68 takich obiektów.

Największą kwotę 5 mln zł otrzymał powiat kamiennogórski, w którym powodzie zdarzają się prawie co roku. Podgórskiej gminie Gryfów Śląski zapewniono 1,5 mln zł, a gminie Olszyna 1,2 mln zł.

Czytaj też: Nowe wytyczne pozwolą lepiej przygotować się na wypadek powodzi

Jak powiedziała sekretarz powiatu kamiennogórskiego Barbara Świętoń, pieniądze przeznaczono na remont drogi powiatowej.

"To fragment ul. Kościuszki w Kamiennej Górze, dlatego prace wykonamy wspólnie z władzami miasta. Wymieniona zostanie cała podziemna infrastruktura. Ulica na skutek powodzi została kompletnie zdewastowana" - dodała Świętoń.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski wręczając promesy zapewnił, że to nie ostatnia w tym roku pomoc ze strony rządu.

"Zdaję sobie sprawę, że wasze potrzeby są znacznie większe. Łącznie z pierwszą transzą promes na Dolny Śląsk ma trafić ponad 101 mln zł. Postaramy się jeszcze do końca września o kilka milinów, może nawet o dziesięć" - dodał Huskowski.

Czytaj też:  Gminy nadal budują na terenach zagrożonych powodziami

Wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz podkreślił, że większość pieniędzy otrzymują samorządy z czterech górskich powiatów: kamiennogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego i kłodzkiego.

"W górach zima przychodzi wcześnie, ale wierzę, że uda wam się jeszcze w tym roku wykorzystać te pieniądze i zrealizować inwestycje" - dodał Smolarz.

W lutym 2014 r. w pierwszej transzy przyznano promesy 79 samorządom na kwotę ponad 75 mln zł. Z drugiej transzy do rozdysponowania pozostało jeszcze ponad 2 mln zł. W sumie w latach 2010-14 na Dolny Śląsk trafiła pomoc w wysokości 626,5 mln zł. Wyremontowano w tym czasie m.in. 820 km dróg, 318 mostów i kładek oraz 87 innych obiektów użyteczności publicznej

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!