Partner portalu

Akt oskarżenia przeciwko urzędniczce resortu administracji

  • pap
  • 21 października 2014 - 16:45
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw dwóm osobom podejrzanym o ustawienie w 2013 r. fikcyjnego konkursu w resorcie administracji i cyfryzacji. W śród nich jest ówczesna wiceszefowa departamentu zarządzania kryzysowego i powiadamiania ratunkowego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. "Postepowanie dotyczy nieprawidłowości w związku z zatrudnieniem pracownika w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w 2013 roku" - powiedział we wtorek PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Czytaj: Jak Polacy oceniają samorządowców?

Wśród podejrzanych są: ówczesna wicedyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Powiadamiania Ratunkowego Edyta S. oraz były pracownik tego departamentu Grzegorz W.

Z przekazanych przez CBA informacji wynika, że S. podjęła decyzję o zatrudnieniu osoby na stanowisku głównego specjalisty w kierowanym przez nią departamencie przed uruchomieniem i przeprowadzeniem procedury konkursowej.

 Czytaj też: Ministerstwo policzyło, ile kosztują ulgi w podatkach

"Przed datą oficjalnego ogłoszenia o rozpoczęciu naboru udzieliła mężczyźnie obietnicy, że zostanie on zatrudniony i następnie zredagowała ogłoszenie o naborze w sposób go preferujący. Ponadto wielokrotnie udzielała mu informacji związanych z procedurą rekrutacji oraz jako przewodnicząca komisji dokonała wyboru jego kandydatury" - powiedział Dobrzyński.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła wicedyrektorce zarzut przekroczenia uprawnień. Drugi oskarżony usłyszał zarzut współdziałania z urzędniczką w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi im od roku do 10 lat więzienia.

Rzecznik tej prokuratury Przemysław Nowak poinformował PAP, że podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. "Zebrany materiał dowodowy wskazuje na to, że cała procedura konkursowa miała pozorny charakter" - powiedział Nowak.

Jak dowiedziała się PAP w MAC, Edyta S. nie jest już wicedyrektorką departamentu zarządzania kryzysowego i powiadamiania ratunkowego; obecnie przebywa na urlopie. "Nie chcemy sprawy komentować. To jest w gestii prokuratury i sądu" - powiedział rzecznik MAC Artur Koziołek.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!