Partnerzy portalu

Aleksandra Dulkiewicz podsumowała Święto Wolności i Solidarności

Ponad 220 tys. osób wzięło udział w różnych wydarzeniach, które złożyły się na gdańskie Święto Wolności i Solidarności - poinformowała prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Obchody trwały od 1 do 11 czerwca. W czwartek w ECS zorganizowano spotkanie, na którym podsumowano święto.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Na trwające 11 dni Święto Wolności i Solidarności złożyły się setki wydarzeń. Specjalną rocznicową ofertę dla gości święta przygotowały niemal wszystkie miejskie instytucje kulturalne i muzealne.
  • Głównym centrum wydarzeń był ECS, w którym odbył się m.in. cykl debat pn. Międzynarodowe Forum Obywatelskie, których uczestnikami byli m.in. byli polscy prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.
  • Kulminacja obchodów miała miejsce 4 czerwca. Tego dnia przed budynkiem ECS zebrane tam tłumy - polityków i gości obchodów, odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", proklamowano Deklarację Wolności i Solidarności, a po południu na Długim Targu tysiące ludzi wzięło też udział w wiecu, w czasie którego odegrano hymn Europy. Głos zabrał m.in. Donald Tusk.

Święto Wolności i Solidarności zorganizowane zostały w Gdańsku dla uczczenia 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które miały miejsce 4 czerwca 1989 r. Złożyły się na nie setki wydarzeń odbywających się w kilkunastu punktach miasta.

W czwartek w Europejskim Centrum Solidarności zorganizowano spotkanie z mediami, na którym podsumowano Święto. W spotkaniu udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor ECS Basil Kerski oraz prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski.

Czytaj też: Gdańsk: zainaugurowano Święto Wolności i Solidarności

Jak przypomniała Dulkiewicz, inicjatorem obchodów był zmarły w styczniu br. długoletni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Dulkiewicz podziękowała kilkudziesięciu tysiącom darczyńców, którzy - m.in. w ramach zbiórki publicznej, wpłacili pieniądze na organizację obchodów. Dodała, że bez tych osób Święto Wolności i Solidarności "nie byłoby możliwe".

 

- Odruch serca wielu ludzi świadczy o tym, że wiemy, co jest ważne, że ważne jest to, żeby dzisiaj także zastanowić się nad znaczeniem słowa wolność, solidarność, co znaczy 30 lat nowej Polski, co znaczą relacje między ludźmi - powiedziała Dulkiewicz.

Podziękowała też wszystkim ludziom i instytucjom, które włączyły się w zorganizowanie wydarzeń składających się na obchody, w tym policji, straży miejskiej i pożarnej oraz 250 wolontariuszom z całej Polski. Dulkiewicz poinformowała, że we wszystkich wydarzeniach podczas 11 dni w sumie wzięło udział ponad 220 tys. ludzi, a mimo to w czasie całego święta nie odnotowano ani jednego poważniejszego incydentu zagrażającego bezpieczeństwu.

- Było bardzo, bardzo bezpiecznie - dodała.

Podkreśliła, że święto miało "wymiar ogólnopolski".

- Bo tyle różnych gmin - małych, większych miejscowości, dużych miast także u siebie świętowało 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. To po prostu cieszy. I dzisiaj, kiedy odbieram sygnały od włodarzy różnych miast, miasteczek i wsi, regionów, wiem, że to nie jest koniec, że rozpoczynamy dyskusję o nowej Polsce i o tym jak wspólnie, także z organizacjami społecznymi, pozarządowymi, budować lepszy ład w naszych małych i większych ojczyznach - zaznaczyła Dulkiewicz.

Bendykowski poinformował, że w ciągu czterech dni funkcjonowania strefy społecznej, odwiedziło ją ponad 40 tys. osób, także 40 tys. osób wzięło udział w koncertach, a 10 tys. obejrzało rocznicowy mapping, który był prezentowany na Zielonej Bramie.

- Będziemy go powtarzać przez cały sezon - zaznaczył.

- To był bardzo piękny czas, który - mam nadzieję, stanie się tradycją w Gdańsku, bo mamy też takie ambicje, iż część tych imprez będzie miało charakter cykliczny - powiedział Bendykowski.

- Udało się 4 czerwca godnie podziękować tym wszystkim Polakom, którzy jeszcze są wśród nas, a którzy w latach 70. i 80. wywalczyli, nie tylko dla Polaków, wolność i demokrację, ale też w Europie Środkowej i Wschodniej - powiedział z kolei Kerski.

- Wydaje mi się, że to wszyscy możemy powiedzieć: w czerwcu Gdańsk znowu stał się przez te dni bardzo ważnym punktem odniesienia na mapie - powiedział dodając też podziękowania dla NSZZ "S" Stoczni Gdańskiej (związkowcy dostali zgodę wojewody na zorganizowanie 4 czerwca na pl. Solidarności obchodów, tego dnia udostępnili jednak plac także na inne wydarzenia).

Dulkiewicz poinformowała też na konferencji, że w czwartek ogłoszono laureatów Nagrody Księżnej Asturii i miasto Gdańsk zostało uhonorowane nagrodą w kategorii Zgoda. Podkreśliła, że kandydaturę Gdańska zgłosił tuż przed tragiczną śmiercią Adamowicz, a sama nagroda jest "takim hiszpańskim Noblem". Dodała, że nagroda została przyznana Gdańskowi "za to, że jest miastem solidarności, miastem tolerancyjnym i miastem symbolem dla wielu innych miast i ludzi w całej Europie".

Służby prasowe magistratu przypomniały, że wcześniej tą samą nagrodą uhonorowano m.in. Stephena Hawkinga czy Íngrid Betancourt, a także organizacje - UNICEF czy Unię Europejską.

Na trwające 11 dni Święto Wolności i Solidarności złożyły się setki wydarzeń. Specjalną rocznicową ofertę dla gości święta przygotowały niemal wszystkie miejskie instytucje kulturalne i muzealne. W programie znalazło się kilka spektakli teatralnych, 12 różnorodnych koncertów oraz kilka wystaw, w tym te poświęcone ważnym dla Gdańska postaciom - działaczce opozycyjnej i parlamentarzystce Oldze Krzyżanowskiej oraz Adamowiczowi.

Głównym centrum wydarzeń był ECS, w którym odbył się m.in. cykl debat pn. Międzynarodowe Forum Obywatelskie, których uczestnikami byli m.in. byli polscy prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

ECS zaproponował też m.in. specjalne zwiedzanie swojej wystawy głównej. Przed wejściem do ECS stanął mogący pomieścić około stu osób, Okrągły Stół, przy którym odbywały się liczne warsztaty, debaty i spotkania. Podobne wydarzenia miały też miejsce kilkunastu, ustawionych w sąsiedztwie ECS, namiotach, w których swoje stoiska miało ponad 200 organizacji pozarządowych z całego kraju prowadzących bardzo różnorodną działalność. Organizacje przygotowały liczne warsztaty, wykłady, debaty czy spotkania z m.in. ks. Adamem Bonieckim, Leszkiem Balcerowiczem, Agnieszką Holland, Szymonem Hołownią, Tomaszem Sekielskim i Lechem Wałęsą.

Kulminacja obchodów miała miejsce 4 czerwca. Tego dnia przed budynkiem ECS zebrane tam tłumy - polityków i gości obchodów, odśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego", proklamowano Deklarację Wolności i Solidarności, a po południu na Długim Targu tysiące ludzi wzięło też udział w wiecu, w czasie którego odegrano hymn Europy, a głos zabrali m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, b. prezydent Lech Wałęsa oraz Dulkiewicz.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!