Partner portalu

Aleksandra Dulkiewicz z poparciem PO, Nowoczesnej i PSL. Bez poparcia PiS

Cieszę się z decyzji Aleksandry Dulkiewicz, która chce kontynuować dzieło Pawła Adamowicza; ma moje pełne poparcie w wyborach na prezydenta Gdańska - oświadczył lider PO Grzegorz Schetyna.

W niedzielę 3 marca odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska; rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak został zaatakowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

We wtorek pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, iż podjęła decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska.

"Cieszę się z decyzji Aleksandry Dulkiewicz, która chce kontynuować dzieło Pawła Adamowicza. Ma moje pełne poparcie" - napisał Schetyna na Twitterze. "Potrzebujemy jedności i siły, nie tylko w Gdańsku, gdzie zaczęła się polska wolność. Dziś przed opozycją podobne wyzwanie jak przed trzydziestu laty. Musimy być razem" - ocenił lider PO.

Wcześniej szef klubu PO-KO Sławomir Neumann ocenił, że decyzja Aleksandry Dulkiewicz o starcie w wyborach na prezydenta Gdańska jest dobra i oczekiwana. "Ma poparcie PO; mam nadzieję, że będzie ona jedyną kandydatką - dla gdańszczan oczywistym jest, że powinna przejąć tę funkcję po Pawle Adamowiczu" - mówił.

Poparcie Dulkiewicz przekazało również PSL. W poniedziałek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jego ugrupowanie nie będzie wystawiać kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska i poprze kandydaturę Aleksandry Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się kandydować.

Także Katarzyna Lubnauer powiedziała, że Aleksandra Dulkiewicz może liczyć na poparcie Nowoczesnej w wyborach. "Cieszy mnie decyzja pani Aleksandry Dulkiewicz. Nowoczesna od początku zdecydowana była, żeby ją poprzeć. Uważam, że to jest dobra decyzja, realizacja testamentu Pawła Adamowicza" - oceniła Lubnauer.

Liderka Nowoczesnej wyraziła też przekonanie, że Aleksandra Dulkiewicz będzie dobrym prezydentem, "dobrze, że wspieranym przez wszystkie ugrupowania opozycyjne". Lubnauer wskazywała, że Dulkiewicz ma odpowiednie doświadczenie samorządowe, jak i wiedzę do sprawowania urzędu. "Z drugiej strony sprawdziła się w bardzo trudnym momencie, jakim był czas organizacji pogrzebu, gdy musiała odsunąć osobiste emocje i stanąć na czele Gdańska" - wskazywała Lubanuer. "Pokazała, że potrafi dać pewnego ducha gdańszczanom, pokazała, że potrafi być prawdziwym przywódcą. To ważne, to znak tego, że jest osobą, która nie cofnie się wobec wyzwań" - oceniła.

Dulkiewicz nie będzie mogła liczyć na poparcie PiS. "Nie wystawiamy kandydata w Gdańsku, a tym samym nie popieramy p. Dulkiewicz. Zachowujemy krytyczny stosunek do sytuacji w Gdańsku w ostatnich latach" - napisał na Twitterze Terlecki.

KOMENTARZE1

  • JakZawiejeWiatr 2019-01-23 09:02:58
    Schetyna, jaka nagła zmiana frontu. Nie chciał poprzeć Adamowicza, ale już Dulkiewicz, która "chce kontynuować dzieło Pawła Adamowicza" ma jego pełne poparcie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!