Partnerzy portalu

Andrusiewicz: dzieci do 12 roku życia, których rodzice są zaszczepieni, są automatycznie zwolnione z kwarantanny

  • PAP
  • 24 czerwca 2021 - 13:42
Dzieci do 12 roku życia osób szczepionych, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, są zwalniane z kwarantanny z automatu - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia powiedział, że wprowadzenie kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma "uchronić społeczeństwo przed szeroką transmisją wirusa w wersji Delta, która dużo szybciej się przenosi niż wariant brytyjski".

Powiedział, że z kwarantanny zwalnia szczepienie uznawane w Unii Europejskiej. "Musi to być szczepionka dopuszczona w granicach UE, dopuszczana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Dzieci osób szczepionych do 12 roku życia, które przyjeżdżają do nas spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwalniane z kwarantanny z automatu" - wyjaśnił Andrusiewicz.

Zapowiedział, że "do soboty zostaną doprecyzowane przepisy".

"Jeżeli Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że w większości Europy za zakażenia koronawirusem będzie odpowiadała Delta w 70 proc., a na przełomie sierpnia i września w 90 proc., to widzimy jak dużym zagrożeniem jest ten wirus" - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Podkreślił, że wirus Delta jest jeszcze bardziej zjadliwy, niż wariant brytyjski. "Dlatego musimy zadbać o ochronę granic" - zaznaczył rzecznik resortu zdrowia. Jak dodał, "obostrzenia dotyczące granic są dziś najważniejszymi, z jakimi musimy mieć do czynienia".

Poinformował, że obecnie transmisja wirusa Delta w Polsce nie jest duża. "To, co nam może zagrozić, to przedostanie się licznych grup obywateli z innych państw, którzy będą zakażeni i którzy rozpropagują ją w Polsce" - wyjaśnił Andrusiewicz.

Przypomniał, że "w strefie Schengen i Europejskim Obszarze Gospodarczym są wdrażane rozwiązania dotyczące Unijnego Certyfikatu Covidowego, dlatego rozróżniamy kraje Unii Europejskiej od pozostałych państw". Wskazał, że posiadanie tego certyfikatu jest świadectwem bezpieczeństwa uznawanym w granicach UE.

Dodał też, że są kraje, w których osoby szczepione są innymi szczepionkami, niedopuszczonymi w granicach UE.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!