Partnerzy portalu

Andrusiewicz: Szpital Południowy w Warszawie uruchomi kolejne 28 łóżek

  • PAP
  • 29 marca 2021 - 12:27
Szpital Południowy w Warszawie uruchomi w poniedziałek kolejne 28 łóżek, zatrudniamy też kolejnych lekarzy - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił też, że Szpital Narodowy w Warszawie nie ma własnej izby przyjęć i pacjenci muszą być kierowani do niego z innych SOR-ów.

Andrusiewicz był pytany w poniedziałek na konferencji prasowej o przypadki odsyłania od szpitala do szpitala w Warszawie pacjentów w ciężkim stanie po zachorowaniu na COVID-19.

Rzecznik MZ przypomniał, że służby ratownicze na terenie Warszawy i okolic mają procedurę przyjmowania pacjentów do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"W szpitalu na Narodowym nie ma oddziału ratunkowego, nie ma izby przyjęć. Są tam oczywiście miejsca - teraz jest to poniżej 300 miejsc, które zajmują pacjenci covidowi, szpital nadal może przyjmować (pacjentów - PAP). Ale jest jedna ważna rzecz - pacjent musi być wcześniej zdiagnozowany na szpitalnym oddziale ratunkowym, czy w izbie przyjęć. Dopiero po tej diagnostyce, pacjent jest kierowany do szpitala tymczasowego" - mówił Andrusiewicz.

Przypomniał, że te procedury "są znane, bo one były komunikowane". "Jeżeli jakikolwiek zespół ratownictwa medycznego chce przywieść pacjenta do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, to powinien w pierwszej kolejności udać się na SOR, gdzie pacjent zostanie zakwalifikowany do hospitalizacji właśnie w szpitalu tymczasowym" - podkreślił rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że w związku z mniejszą liczbą łózek dostępnych w Warszawie "ważne jest, żeby te łóżka wykorzystywać".

Andrusiewicz poinformował również, że w poniedziałek Szpital Południowy w Warszawie uruchomi 28 łóżek dla pacjentów covidowych. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kolejnymi lekarzami, których delegował do pracy w tym szpitalu wojewoda mazowiecki.

"Pierwsi lekarze już są przyjmowani do pracy, już są podpisywane umowy (z lekarzami - PAP). To istotna rzecz, bo jak widać, można w szybkim czasie zwiększyć liczbę dostępnych łóżek i można przyjąć do pracy kolejny personel od opieki nad pacjentami covidowymi" - podkreślił Andrusiewicz.

Szpital Południowy (wchodzi w skład spółki Szpital Solec) stał się w ostatnich dniach przedmiotem sporu wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z władzami Warszawy, którym wojewoda zarzucił opieszałość w organizacji pracy placówki (problemem jest przede wszystkim brak personelu medycznego). Decyzją wojewody, by rozwiązać ten problem, do szpitala został wprowadzony pełnomocnik.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!