Partnerzy portalu

Aresztowany sekretarz Warszawy nadal zasiada w radach nadzorczych spółek

Zarząd Warszawy czeka z decyzjami ws. Włodzimierza Karpińskiego na postanowienie sądu na zażalenie na decyzje o aresztowaniu – wynika z odpowiedzi przekazanej przez rzecznik ratusza Monikę Beuth.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przebywający w areszcie sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński wciąż zasiada w Radzie Nadzorczej Veolii Energia Warszawa SA oraz Metra Warszawskiego S.A.
  • Natomiast informację o tym, że Karpiński zasiada w radzie nadzorczej Metra potwierdziła rzecznik ratusza Monika Beuth.
  • W środę Sąd Okręgowy w Katowicach rozpozna zażalenie na aresztowanie podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego.

W tych spółkach w radach z ramienia miasta zasiada Włodzimierz Karpiński

Przebywający w areszcie sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński wciąż zasiada w Radzie Nadzorczej Veolii Energia Warszawa SA oraz Metra Warszawskiego S.A.

"Potwierdzamy, że Miasto Stołeczne Warszawa posiada dwa miejsca w Radzie Nadzorczej Veolii Energia Warszawa SA oraz, że to wyłącznie Miasto dysponuje prawem do powoływania i odwoływania tychże członków" - przekazała PAP dyrektor komunikacji korporacyjnej Veolii Magdalena Kempiński.

Natomiast informację o tym, że Karpiński zasiada w radzie nadzorczej Metra potwierdziła rzecznik ratusza Monika Beuth.

PAP zapytała ratusz, czy w związku z tym, że sekretarz miasta przebywa w areszcie, zostanie odwołany z członkostwa w radach nadzorczych. Ponadto PAP zwrócił się z pytaniem, w jaki sposób zarząd miasta będzie pilnował swoich interesów w spółce energetycznej pod nieobecność Karpińskiego?

"Z moich informacji wynika, że złożono zażalenie i prawdopodobnie za 2-3 tygodnie Sąd wyda postanowienie w tej sprawie. I wtedy miasto będzie podejmować dalsze decyzje. Miasto zawsze w pierwszym rzędzie ma na uwadze interes publiczny i podejmie niezbędne kroki w celu jego zabezpieczenia" - odpowiedziała Monika Beuth.

Sąd Okręgowy w Katowicach rozpozna zażalenie na aresztowanie podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego

W środę Sąd Okręgowy w Katowicach rozpozna zażalenie na aresztowanie podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego - zawieszonego w pełnieniu obowiązków sekretarza m.st. Warszawy, b. prezesa miejskiej spółki MPO i b. ministra skarbu.

Informację o wyznaczeniu terminu posiedzenia przekazali we wtorek PAP rzecznik katowickiego sądu sędzia Jacek Krawczyk, reprezentujący Karpińskiego mec. Michał Królikowski, który złożył zażalenie oraz przedstawiciele prokuratury.

Pod koniec lutego Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił wniosek Prokuratury Krajowej i aresztował podejrzanego na 90 dni. Śledczy uzasadniali, że w tej sprawie nie tylko zachodzi obawa matactwa, ale wręcz - w ich ocenie - podejrzany już podjął działania noszące znamiona matactwa. Kierując wniosek o aresztowanie prokuratura wskazywała też na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego podejrzanemu przestępstwa i zagrożenie surową karą.

Po aresztowaniu Karpiński został zawieszony go w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta.

Włodzimierz Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia.

W ramach tego samego śledztwa na początku lutego został zatrzymany m.in. Rafał Baniak. Były wiceminister skarbu również nie przyznaje się do winy - usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!