Partner portalu

Artur Soboń: Do końca kadencji zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców

Do końca kadencji zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców, fabryk, galerii handlowych - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak przypomniał, od 1 stycznia 2019 roku zlikwidowane będzie użytkowanie wieczyste na terenach mieszkaniowych.

- Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze w tej kadencji przeprowadzić likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców - powiedział Soboń w Polskim Radiu. Jak zaznaczył, to jest operacja dużo trudniejsza niż likwidacja użytkowania wieczystego na terenach mieszkaniowych.

- Rzecz dotyczy przedsiębiorców, galerii handlowych, fabryk. Także tutaj nie unikniemy zgody Komisji Europejskiej i taką zgodę będziemy chcieli uzyskać, zanim zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego w ogóle - podał Soboń.

- Już zderzyliśmy się z problemami w przypadku gruntów mieszkaniowych, ponieważ tutaj też są przedsiębiorcy, a to oznacza pomoc publiczną, notyfikacje Komisji Europejskiej i wszystkie uzgodnienia z tym związane - powiedział.

Czytaj też: Gigantyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste przed zmianą prawa

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata sięgnie 60 proc. (szacuje się, że w takiej sytuacji jest to ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości).

Kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

KOMENTARZE2

  • Szafran 2018-11-28 15:43:04
    4 razy to samo zdanie - w nagłówku, w opisie zdjęcia, w tytule i na początku artykułu :O
  • drohobycz1930 2018-11-27 10:43:18
    W Unii Europejskiej wieczyste użytkowanie przez markety, galerie, przedsiębiorstwa już dawno zlikwidowano. Absurdem jest czynienie specjalnych starań o spełnianie takiego wymogu przez suwerenne państwa, które później weszły do Unii, jak na przykład Polska.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!