Partnerzy portalu

ASF: Już 102 ogniska ASF w Polsce

W gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim (Lubelskie) wykryto kolejne ognisko ASF. - Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w Polsce wzrosła do stu dwóch - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podano w komunikacie, podobnie jak we wcześniejszych wypadkach, ASF stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytutu Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Nowe ognisko - 79. w tym roku - wykryto w gospodarstwie położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, na terenie woj. lubelskiego. Utrzymywano tam 72 świnie.

Podkreślono, że w gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

Czytaj też: Walka z ASF: Trzy bieszczadzkie gminy zagrożone wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczasowe ogniska tej choroby wykryte zostały w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Od czasu pojawienia się tej choroby w Polsce odnotowano też blisko 500 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików - PAP).

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!