Partnerzy portalu

Bąkiewicz dziękuje za udział w Marszu Niepodległości

  • PAP
  • 15 listopada 2021 - 22:59
Serdecznie dziękuję za udział w największej polskiej manifestacji. Dziesiątki tysięcy Polaków odpowiedziały na zaproszenie organizatorów i stawiły się na XII Marszu Niepodległości - napisał w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek do PAP prezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Robert Bąkiewicz.

Bąkiewicz podał, że według jego szacunków w marszu brało udział ponad 150 tysięcy uczestników. "Z uwagi na trudną sytuację międzynarodową, ale i wewnętrzną, widok tłumu patriotów był mocnym sygnałem, zarówno dla zewnętrznych, jak i rodzimych wrogów polskości - szczególnie, że tegoroczny Marsz był również wyrazem wdzięczności i solidarności dla służb broniących polskich granic" - napisał prezes.

Za ofiarną służbę podziękował też wolontariuszom ze Straży Marszu Niepodległości, jak zaznaczył "formacji dbającej o spokojny przebieg manifestacji". "Ich ofiarna praca oraz Państwa pozytywna reakcja na nasze apele o nieuleganie prowokatorom złożyły się na niezwykle spokojny przebieg uroczystości" - dodał.

Zwrócił uwagę, na trudną sytuację finansową Marszu Niepodległości. "Mamy wciąż do opłacenia rachunki na kwotę 230 000 złotych" - przekazał Bąkiewicz i dodał, że "Marsz Niepodległości od zawsze był inicjatywą oddolną i wszelkie koszty pokrywali uczestnicy i sympatycy". Wezwał sympatyków i uczestników do pomocy finansowej.

Prezes stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" wysłał też list do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w którym "dziękował" mu za "nieoceniony wkład w sukces organizacyjny i frekwencyjny XII Marszu Niepodległości".

Przez kilka tygodni sądy zajmowały się sprawą rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Zgodnie z obowiązującym rozstrzygnięciem sądu apelacyjnego marsz ten nie został zarejestrowany jako takie zgromadzenie. Warszawski sąd apelacyjny 29 października utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Dwa dni wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji tego cyklicznego wydarzenia. Tym samym SO uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

W sprawie tej interweniował też Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Domagał się w niej uchylenia decyzji zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Prokurator Generalny zawnioskował przy tym do sądu apelacyjnego o wstrzymanie tej decyzji.

8 listopada poinformowano, że Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji sądu. Jeszcze tego samego dnia wieczorem Sąd Najwyższy poinformował, że skarga nadzwyczajna została z powodów formalnych zwrócona do sądu apelacyjnego.

Mimo negatywnej decyzji władz stolicy oraz sądu, organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiadali, że to wydarzenie się odbędzie. "Wciąż szukamy legalnych rozwiązań, a jednym z nich może być zmiana trasy" - mówił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

9 listopada szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk poinformował w komunikacie, że "w obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjął decyzję, aby nadać uroczystości status formalny".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!