Partner portalu

Barbara Magiera: Zwiększona możliwość zadłużania pozwoli "odetchnąć" samorządom

Zwiększenie możliwości zadłużania się, pozwoli samorządom szybciej wyjść z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa - uważa Barbara Magiera, burmistrz Radlina (woj. śląskie). Zaznacza jednak, że musi to być zadłużanie rozsądne a pozyskane środki powinny zostać wydane na ściśle określone zadania.

- Samorządy są na różnym poziomie zadłużenia a obecna sytuacja może sparaliżować działania części z nich. Ważne, aby dostały oddech w postaci zwiększonej możliwości zadłużania, ale tyko rozsądnie i pod warunkiem przeznaczenia pieniędzy na ściśle określone działania – mówi Barbara Magiera, burmistrz Radlina – Inwestycje z 2020 r. należy skończyć. Jednak bez dodatkowej pieniędzy, miasta będą musiały „przycinać” inwestycje na kolejny rok lub ograniczyć działania inwestycyjne już nawet w drugiej połowie obecnego – dodaje.

Jej zdaniem, rząd powinien poważnie podejść do kwestii dedykowania kolejnej tarczy antykryzysowej samorządom. Zdaniem Barbary Magiery, najważniejsze z punktu widzenia miast jest zwiększenie środków finansowych na zadania zlecone.

- Największym problemem są wydatki oświatowe. Już we wrześniu 2020 r. czeka nas kolejna podwyżka płac dla nauczycieli, a subwencja nie tylko nie została zwiększona, ale nawet pomniejszona w ostatnich miesiącach. Mamy obawy, czy uda się w trakcie roku budżetowego spełnić nasze obowiązki. Ponadto uważam, że miasta i gminy powinny otrzymać rekompensatę utraconych dochodów z tytuły podatków PIT i CIT – mówi burmistrz Radlina.

Rozmowa odbyła się w trakcie sesji " 30 lat samorządów – czy święto spowoduje refleksję?", która odbyła się w ramach EEC Online.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!