Partnerzy portalu

Będą wzmocnione patrole na granicy polsko-niemieckiej

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 30 maja 2023 - 15:37
Nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy - głosi oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec. Wzmocnione zostaną patrole polskich i niemieckich służb, będą też dodatkowe wspólne kontrole w pociągach.
  • Policja Federalna i polska Straż Graniczna zacieśnią współpracę w celu ograniczania wtórnej nieregularnej migracji.
  • Chodzi o wzmocnienie wspólnych patroli i wspólnych kontroli w pociągach, zwiększenie wymiany informacji odnośnie do procedur śledczych, a także wzmocnienie kadrowe we wspólnych biurach.
  • Dodatkowo Policja Federalna wzmocniła swoje patrole graniczne.

Oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec zostało wydane po spotkaniu wiceszefa MSWiA Bartosza Grodeckiego i szefowej MSW Nancy Faeser w funkcjonującym na byłym przejściu granicznym w Świecku (Lubuskie) Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych Policyjnych i Celnych.

Podczas spotkania - jak podkreślono w oświadczeniu - ministrowie "omówili aktualny stan zagrożeń oraz perspektywy pogłębionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa wobec zwiększonej skali nieregularnej migracji do UE, w celu wypracowania wspólnych rozwiązań dotyczących zwalczania presji migracyjnej zarówno na granicy zewnętrznej, jak i wewnętrznej UE, co ma przełożenie na dalsze właściwe funkcjonowanie strefy Schengen".

Ministrowie: współpraca na granicy jest dobra, będziemy ją zacieśniać

Ministrowie zwrócili uwagę na bardzo dobrą współpracę transgraniczną Policji Federalnej z polską Strażą Graniczną. W oświadczeniu poinformowano, że służby te porozumiały się w sprawie dalszego zacieśnienia współpracy w celu ograniczania wtórnej nieregularnej migracji. Chodzi o wzmocnienie wspólnych patroli i wspólnych kontroli w pociągach, zwiększenie wymiany informacji odnośnie do procedur śledczych, a także wzmocnienie kadrowe we wspólnych biurach. Dodatkowo Policja Federalna wzmocniła swoje patrole graniczne.

"Biorąc pod uwagę silne i skuteczne środki oraz wysoki poziom współpracy i zaufania między naszymi służbami granicznymi, nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy" - oświadczyli ministrowie.

W oświadczeniu podkreślono też, że "istotnym elementem jest silna ochrona granic zewnętrznych, szczególnie wobec instrumentalizacji migracji, której Polska przeciwstawia się z zaangażowaniem i energią, ponosząc przy tym nakłady zarówno ludzkie, jak i finansowe, działając w celu ochrony bezpieczeństwa UE".

Problem nieregularnej migracji trzeba rozwiązać na poziomie europejskim

"Jesteśmy przekonani, że kwestię nieregularnej migracji do i przez Europę można rozwiązać jedynie wspólnie na poziomie europejskim" - stwierdzili ministrowie.

W ostatnim czasie o wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicach z Polską, a także z Czechami, do minister Faeser apelowali ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii ze względu na wzrost liczby nielegalnych wjazdów do Niemiec przez wschodnią granicę. Takie rozwiązanie odrzuca federalne MSW. Zdaniem niemieckiej minister taki środek ma zawsze "charakter ultima ratio (ostateczności)".

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!