Partnerzy portalu

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wyniesie i kto jest dostanie?

 • WOK
 • 30 maja 2023 - 09:50
Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenie Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Jego kwota sięgać ma od ponad 600 zł do prawie 3,5 tys. zł brutto miesięcznie.
 • Rządowy projekt ustawy o świadczeniu wspierającym przewiduje nową formę finansowej pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Świadczenie wspierające będą otrzymywać osoby po 18. roku życia z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu.
 • Wysokość tej formy wsparcia zależeć będzie od oceny według skali tzw. potrzeby wsparcia. Wynosić będzie od  635 zł zł do 3494 zł brutto miesięcznie.
 • Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnościami.

Udzielenie pomocy osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu

Przyjęta przez Sejm ustawa określa warunki nabywania prawa do świadczenia mającego na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami - które mają największe trudności w samodzielnym funkcjonowaniu - oraz zasady przyznawania i wypłacania tego świadczenia.

- Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób - podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

"Świadczenie wspierające, w odróżnieniu od innych świadczeń opiekuńczych przeznaczonych dla opiekuna osoby wymagającej opieki, będzie świadczeniem kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia będą osoby legitymujące się odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność oraz decyzją ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Świadczenie wspierające. Kto będzie mógł się o nie ubiegać?

Do świadczenia wspierającego będą uprawnieni obywatele polscy oraz cudzoziemcy, którym na podstawie przepisów wspólnotowych (Unii Europejskiej) oraz umów międzynarodowych zostały przyznane analogiczne do posiadanych przez obywateli polskich prawa w zakresie świadczeń społecznych.

Ponadto do tego świadczenia będą uprawnieni cudzoziemcy - obywatele państw trzecich - posiadający prawo do legalnego pobytu na terytorium Polski i prawo dostępu do polskiego rynku pracy, o ile spełnią warunek zamieszkiwania na terytorium RP.

Jednocześnie ustawa warunkuje prawo do świadczenia wspierającego od zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w którym świadczenie to ma przysługiwać.

Świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobie po 18. roku życia posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia określony w skali punktowej:

 • od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia - w przypadku osób powyżej 18. roku życia.

Decyzje ustalające poziom potrzebny wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnością.

Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu (Fot. Mat. prasowe)
Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu (Fot. Mat. prasowe)

Wysokość świadczenia wspierającego i warunki jego przyznawania

Kwota otrzymywanego świadczenia wspierającego będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w roku 2023 po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

Ustawa zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie bezpośrednio osobie z niepełnosprawnościami w wysokości:

• od 40 proc., poprzez 60, 80, 120, 180 do 220 proc. renty socjalnej brutto. Obecna jej wysokość po waloryzacji to 1588,44 zł miesięcznie brutto, czyli

• świadczenie wspierające wynosić będzie - w zależności od oceny w skali potrzeby wsparcia - od 635 zł zł do 3494 zł miesięcznie brutto.

• Natomiast osobom do 18. roku życia przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne zgodnie z obecnymi zasadami, czyli po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności.  Świadczenie pielęgnacyjne, tak jak dotychczas, będą otrzymywać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Nowe świadczenie będzie wprowadzane do systemy w trzech etapach

Przewiduje się, że świadczenie wspierające będzie wprowadzane w trzech etapach. W pierwszym roku obowiązywania ustawy, czyli w 2024 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia (około 50 tys. osób).

W kolejnym roku obowiązywania ustawy - od 1 stycznia 2025 r. - świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeb wsparcia i obejmie kolejne 150 tys. osób.

- Natomiast od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z najniższym poziomem potrzeb wsparcia i obejmie około 300 tys. osób - podaje projektodawca w uzasadnieniu planowanych przepisów.

KOMENTARZE6

 • MAMA 2023-05-27 08:22:51
  ten projekt to jeden BEŁKOT właśnie czytałam go i poległam paragraf pogania paragraf nic konkretnego STRACH SIE BAĆ
 • Nene 2023-05-25 22:40:21
  Do Paulina R: Będę mogły wnioskować o świadczenie wspierające po przejściu oceny funkcjonalnej.
 • Nene 2023-05-25 22:36:22
  Do Aloj: Nie będzie progu dochodowego. O wysokości świadczenia będzie decydowała ocena punktowa poziomu wymaganego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!