Partnerzy portalu

Białystok: Abp Guzdek: w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej potrzebne jest w Polsce porozumienie i jedność

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 12:29
W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej potrzebne jest dziś w Polsce porozumienie i jedność - mówił podczas homilii wygłoszonej w czwartek metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Zaapelował też, by nie używać wulgaryzmów i języka pogardy wobec stróżów bezpieczeństwa.

W czwartek w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w białostockiej katedrze odbyła się msza św. za ojczyznę, która poprzedziła wojewódzkie obchody. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Mszy św. przewodniczył abp Guzdek.

"Co należy uczynić w tej sytuacji, kiedy zagrożona jest nasz wschodnia granica? Dzisiaj potrzebny jest duży krok w stronę porozumienia i jedności. Zapanujmy nam emocjami, odrzućmy wulgaryzmy i język pogardy wobec stróżów bezpieczeństwa i suwerenności naszego państwa, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji" - mówił w homilii metropolita białostocki odpowiadając na pytanie, co należy uczynić, gdy zagrożona jest wschodnia granica Polski.

Abp Guzdek podkreślił, że słowa powinny jednoczyć a nie dzielić. "Nie używajmy także Ewangelii w celu osiągnięcia doraźnych zysków, bądź dokuczenia i pognębienia ludzi mających nieco odmienne recepty na rozwiązywanie bieżących problemów" - mówił.

W homilii metropolita pytał też, czy naprawdę chcemy pomóc ludziom, którzy pomocy potrzebują, czy - jak pytał - "posługujemy się nimi, by zaistnieć w przestrzeni medialnej".

"Przestańmy wreszcie powtarzać, że z tym czy z tamtym nie warto rozmawiać, a nawet nie warto zasiąść do wspólnego stołu" - zaapelował Guzdek. Przywołując słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił, że "jedyną słuszną drogę wytyczają dialog i harmonijna współpraca w trosce o dobro ojczyzny".

Abp Guzdek podkreślił, że w obliczu dzisiejszych wyzwań należy zakończyć wojnę "polsko-polską", aby - jak zaznaczył - "nastał cud zbliżenia i pojednania narodowego, który jest nam wszystkim tak bardzo potrzebny".

Zaapelował też do wszystkich zebranych, aby na co dzień zdawać egzamin "z wierności ideałom: jedności, wzajemnej miłości, szacunku, powściągliwości wypowiadanych opiniach".

Na zakończenie mszy św. abp Guzdek prosił też o wsparcie tych, którzy stoją na straży i strzegą dzisiaj polskich granic, a także ich rodzin.

Abp Guzdek, który jest Administratorem Apostolskim Ordynariatu Polowego, dzień przed Świętem Niepodległości w specjalnym przesłaniu do żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz policji, podkreślił, że w obecnej sytuacji międzynarodowej w narodowe święto niepodległości nie wystarczy modlitwa i zapalone znicze na mogiłach poległych i zmarłych, należy się też wdzięczność dla służb, które strzegą suwerenności polskich granic. W liście podziękował też żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz policji "za ofiarność w służbie oraz świadomość trudnej sytuacji migrantów, wykorzystywanych przez reżim białoruski". "Wdzięczność należy się również rodzinom, które Was wspierają w niebezpiecznej, pełnej poświęcenia służbie dla Polski, dla Europy, dla świata" - zaznaczył hierarcha.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!