Partnerzy portalu

Białystok: Blisko pół tys. zarzutów w akcie oskarżenia wobec diagnostów pojazdów

  • PAP
  • 28 czerwca 2021 - 12:27
Blisko pięćset przestępstw obejmuje akt oskarżenia dotyczący trzech diagnostów z podbiałostockiej stacji kontroli pojazdów, którym prokuratura zarzuca poświadczanie nieprawdy w dokumentach i przyjmowanie łapówek. Oskarżeni mieli poświadczać, że przeprowadzili, choć tego nie robili, badanie techniczne i że dało ono wynik pozytywny.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Objęty postępowaniem proceder miał miejsce w latach 2013-2014; w śledztwie przesłuchano ponad siedmiuset świadków i zabezpieczono bardzo obszerną dokumentację - poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Sprawą zajmie się miejscowy sąd rejonowy.

Trzem diagnostom ze stacji kontroli pojazdów w Niewodnicy Koryckiej prokuratura zarzuciła 482 przestępstwa dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentacji co do faktu przeprowadzenia badań technicznych pojazdów i ich pozytywnego wyniku, a nadto przyjmowania w związku z tym korzyści majątkowych.

Według śledczych, którzy analizowali m.in. zapisy nagrań ze stacji w połączeniu z dokumentacją związaną z kontrolami technicznymi pojazdów, auta albo w ogóle nie wjeżdżały na stanowiska diagnostyczne, albo fizycznie były, ale takich badań nie przeprowadzano przed przedłużeniem ważności badań, albo jakieś czynności były prowadzone, ale nie takie, które można uznać za badania techniczne.

Prokuratura nie podaje, czy przy korzyściach majątkowych chodziło o pieniądze (i w jakich kwotach), czy jakąś inną formę "wdzięczności".

Podejrzani nie przyznają się; jeden z nich ma zarzuty dotyczące 374 takich przestępstw, drugi 105, trzeci - 3. Wobec dwóch pierwszych w śledztwie stosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, wobec trzeciego środków takich nie stosowano.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!