Partnerzy portalu

Białystok: Parada rekonstruktorów - miłośników husarii w związku z 250. rocznicą śmierci Branickiego

  • PAP
  • 17 października 2021 - 16:53
Pod hasłem Wielka Parada Branickich, w Białymstoku zorganizowano w niedzielę uroczysty przejazd ulicami miasta i pokazy rekonstruktorów - miłośników husarii. Impreza wpisywała się w obchody upamiętniające 250. rocznicę śmierci hetmana Jana Klemensa Branickiego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jan Klemens Branicki (1689-1771) był kasztelanem krakowskim, hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP. Przyczynił się do rozwoju Białegostoku i doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVIII wieku. Pałac rodu jest dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego. Branicki zmarł 9 października 1771 roku.

Obecny rok, został w Białymstoku ogłoszony rokiem Jana Klemensa Branickiego.

Zorganizowana w niedzielę parada kilkunastu jeźdźców i grupy pieszych w strojach z epoki nawiązywała do historii miasta, przypominała też o roli husarii w dziejach Polski.

Pokazy poprzedziła msza św. w rycie klasycznym, odprawiona po łacinie w starym kościele przy bazylice archikatedralnej. Z placu przed bazyliką, gdzie zgromadziły się tłumy białostoczan, uczestnicy parady przeszli pod miejski ratusz - siedzibę Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Błogosławieństwa udzielił im bp pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko.

"To zgromadzenie świadczy o tym, jak ważną postacią dla naszego miasta był Jan Klemens Branicki" - podkreślał dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, nawiązując do licznej obecności mieszkańców. Twórca potęgi dóbr białostockich, właściciel Białegostoku, Choroszczy (leżącej kilkanaście kilometrów od miasta) i Tykocina, osoba która wpisała się wielkimi zasługami w dzieje Podlasia - mówił o Branickim w krótkim, okolicznościowym wystąpieniu.

Przypomniał, że niedzielna parada to element szerszych uroczystości, które mają trwać aż do 21 września 2022 roku, czyli do 333. rocznicy urodzin hetmana. Jak mówił potem dziennikarzom, w tym czasie odbywać się będą m.in. cykliczne spotkania, których celem będzie prezentacja różnych działań i dokonań Jana Klemensa Branickiego i czasów, w których żył.

Po wystrzałach z armaty, by oddać hołd Branickiemu w rocznicę jego śmierci, rekonstruktorzy przejechali ulicami w centrum miasta na dziedziniec Pałacu Branickich. W przemarszu i odegranych przy pałacu scenkach pojawił się też m.in. król Jan III Sobieski z żoną, królową Marysieńką.

Głównym organizatorem parady była Fundacja Obowiązek Polski. "Chcemy pokazać całą rodzinę Branickich i podkreślić ich rolę w tworzeniu pięknej polskiej kultury i metropolitalnego charakteru miasta Białegostoku" - podkreślił prezes tej fundacji Dariusz Wasilewski.

Obchody upamiętniające 250. rocznicę śmierci Jana Klemensa Branickiego trwają w Białymstoku od kilku dni. M.in. odbyła się konferencja "I Symposium Branicianum +Jan Klemens Branicki - splendor i miraż+", zorganizowana przez Muzeum Podlaskie, otwarta tam została też okolicznościowa wystawa poświęcona Branickim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!